''İsrail Gazze’ye hava saldırılarını durdurmalı''

Cumhurbaşkanı Gül, "İsrail Gazze’ye hava saldırılarını durdurmalı, kara harekatı yapmaya kesinlikle tevessül etmemelidir. 2012’de ilan edilen ateşkes koşullarına dönülmelidir" dedi.

11 Temmuz 2014 Cuma 22:53
''İsrail Gazze’ye hava saldırılarını durdurmalı''
Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde Abdullah Gül'ün dünyada son haftalarda tırmanışa geçen şiddet olaylarıyla ilgili açıklamalarına yer verildi.

Gazze'deki son İsrail hava saldırılarının yarattığı büyük insani acı ve trajedinin de gösterdiği gibi ne yazık ki son haftalarda dünyada şiddet sarmalının hızlı bir tırmanışa geçtiğini vurgulayan Gül, Irak'tan Yemen'e, Suriye'den Libya'ya, Filistin'den Afganistan'a, Ukrayna'dan Somali'ye şiddet, terör ve silahlı çatışmaların dünyada barış ve istikrara ciddi bir tehdit teşkil ettiğini bildirdi. 

Gül, bu tırmanışın telafi edilemeyecek insani trajedilere yol açtığına işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bunlar insanlığa ve çağımıza hiçbir şekilde yakışmamaktadır. Çatışmalar, birbirini etkileme, başka bölgelere sıçrama ve yayılma riski de taşımaktadır. Dolayısıyla, bütün tarafları sorumlu davranmaya ve çatışmaları derhal durdurmaya davet ediyorum. Bütün tarafları diplomasiyi, diyaloğu ve siyasi mekanizmaları gecikmeden ve samimiyetle harekete geçirmeye çağırıyorum. Aksi takdirde bu gidişten herkes zarar görecektir. Böyle bir gidişin kazananı olmayacaktır. Olayların sonucu olan insani yaraların sarılmasına derhal eğilinmesine mağdurların ihtiyaçlarının giderilmesine de acil ihtiyaç vardır."

"Rehineler derhal serbest bırakılmalı"

Musul Başkonsolosluğuna yapılan baskına değinen Gül, alıkonulan rehinelerin derhal serbest bırakılması beklentisi içerisinde olduklarını bildirdi.

Gül, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu çatışmaların mağduru bütün halklar bizim tarihi, kültürel ve insani bağlarımız olan halklardır. Bunların arasında ayrıca soydaşımız olan Türkmen asıllı Irak ve Suriye vatandaşları ve Kırım Tatarları da geniş çatışmalardan en büyük sıkıntıyı çekmektedirler. 

Bu mübarek ramazan ayına yakışmayacak biçimde, siyasi çekişmelerin kışkırttığı şiddet ve çatışmalara kurban giden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu masum insanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Rehinelerimize ve ailelerine sabır diliyorum."

"Siyasi olarak neler yapılabilir"

"İsrail Gazze'ye hava saldırılarını durdurmalı, kara harekatı yapmaya kesinlikle tevessül etmemelidir" ifadesine yer veren Gül, 2012'de ilan edilen ateşkes koşullarına dönülmesi gerektiğini vurguladı.

Gül, Filistin halkının vazgeçilmez haklarını geri verecek şekilde barış müzakerelerinin tekrar başlaması için gayret gösterilmesi ve Gazze'ye insani yardımın acilen ulaşmasına müsaade edilmesi gerektiğini aktardı.

Irak'ta yeni hükümetin en kısa sürede kurulması için bütün siyasi aktörlerin fedakarlık yapması ve ulusal birliğin sağlanmasına öncelik verilmesi gerektiğine dikkati çeken Gül, açıklamasında şunları kaydetti:

"Herkesin mezhepçi ve etnik yaklaşımları bırakması gerekir. Orada da insani sorunlar had safhadadır ve çare beklemektedir. Suriye'de siyasi sürecin tekrar başlaması için gerekli koşullar yaratılmalıdır. Suriyeli mülteciler meselesi de çare bekleyen bir insani trajedi halini almıştır. Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları tartışma konusu olmaktan çıkmalı, yeni yönetim bir an önce görevine başlamalıdır. Bu konularda bölgesel ve küresel uzlaşıların sağlanması önem taşımaktadır. Bunun zemini de Birleşmiş Milletler, bölgesel örgütler ve komşuluk forumlarıdır."

"Kara operasyonunu gerçekleştirmemesini ikaz ediyorum"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazını kıldığı Hasan Tanık Camisi'nden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Ramazan ayı içerisinde Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgedeki bir çok İslam ülkesinde çok büyük acılar yaşandığını ve kan aktığını kaydeden Gül, "Adeta iç savaşlarda herkes birbirini maalesef öldürmekte. Bundan hem utanıyoruz. Hem de tabi çok derin üzüntü duyuyoruz" dedi. 

İslam dünyasının acıklı hali ortadayken, İsrail'in bu boşluktan adeta istifade edercesine denizden ve karadan Filistinlileri bombaladığına dikkati çeken Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gazze şehri başta olmak üzere bütün dünyanın gözü önünde evleri yıkmakta, masum insanları öldürmekte. Bunu çok tehlikeli bir gelişme olarak görüyorum ve bu saldırıların durması için çağrı yapıyorum ve ayrıca İsrail'in bir kara operasyonuna hazırlandığını görüyoruz. Kesinlikle böyle bir şeye tevessül etmemesini ve böyle bir saldırı gerçekleştirmemesini buradan ikaz ediyorum. Bunun çok tehlikeli gelişmeler ve tırmanmalar oluşturacağını ve çok büyük nefret kaynağını, bölgede ekeceğini hatırlatmak istiyorum."

Cumhurbaşkanı Gül, başta BM olmak üzere bütün uluslararası kuruluşları ve bölgedeki bütün ülkeleri çok yakın bir işbirliğine ve istişareye davet ederek, "Bu yaşananlar gerçekten bütün insanların gözü önünde olmakta. Bu tırmanış sonu gelmeyen, bölgemizde çok büyük kaosları ortaya çıkarması muhtemeldir. Onun için herkesin elinden gelen gayreti gösterip önce bu saldırıları durdurması, Irak ve Suriye'deki çatışmaları da durdurmak için yakın bir işbirliği ve istişare içerisine girmesi çağrısında bulunuyorum" değerlendirmesini yaptı. 

Önce saldırıların durması gerekir

İsrail ile Türkiye ilişkilerinin 2008 Gazze saldırısı ile bozulduğunun anımsatılması ve son saldırılar ile bu sürecin normalleşmesinin mümkün olup olmadığı yönündeki soruya Gül, "Her şeyden önce bu saldırıların durması gerekir. Bu saldırılar nefret tohumlarını ekmektedir. Bu saldırılar sonu alınmaz bir kaosa gebedir. Onun için süratli bir şekilde bu saldırıları durdurmalı ve asla bir kara operasyonuna girmemek gerekir" cevabını verdi. 

Gül, "Daha sonra tabiki bizim misyonumuz bölgede iki devletin yanyana yaşayacağı barış sürecinin başlamasıdır. Aslında çabalara daha fazla önem verilseydi mesafe kaydedilebilirdi. Ama bugün konuşulacak şey, insanların gözü önünde yaşanan bu facianın, katliamların ve acımasızca öldürmelerin durdurulmasıdır" diye konuştu. 

Türkiye'nin uluslararası platformlarda konuya ilişkin girişimde bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine Gül, "Biliyorsunuz şu anda ikili ilişkilerimiz en düşük seviyededir. Dolasıyla yapılacak şey uluslararası camianın toplu bir şekilde bu tırmanışı durdurması konusunda İsrail'e müdahil olmasıdır" dedi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »