İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor

İsrail altı saatlik ateşkesin ardından askeri operasyonuna devam etme kararı aldığını açıkladı.

15 Temmuz 2014 Salı 22:46
İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor
İsrail'in Gazze'ye yönelik sekiz gündür süren askeri operasyonlarına ara verip bu sabah 09.00'dan itibaren kabul ettiği ateşkes sadece altı saat sürdü.

Reuters'a konuşan görgü tanıkları, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırılarına yeniden başladığını bildirdi. Kudüs'teki bir askeri sözcü, Gazze'de en az iki hedefin vurulduğunu söyledi.

Mısır'ın öncülüğünde dün akşam saatlerinde getirilen ateşkes teklifi tek taraflı olarak İsrail tarafından kabul edilmişti. Buna göre taraflar bugün TSİ 09.00 itibariyle ateşi kesecek ve Perşembe gününden itibaren İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargonun yumuşatılması için müzakerelere başlanacaktı. Hamas ise ateşkesi kabul etmediğini bildirmişti. Ateşkes önerisinin geçerli olması beklenen saatten bir süre sonra da Gazze tarafından İsrail'e roket atıldığı haberleri gelmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da bugün gazetecilere yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

"Gazze Şeridi'nin füzeler, roketler ve tüneller olmak üzere her şekilde askerden arındırılması için Mısır'ın önerisini kabul etti. Ancak Hamas ateşkesi kabul etmezse, şimdilik durum bunu gösteriyor, İsrail bölgede sükuneti sağlamak adına her türlü askeri operasyonunu genişletmek için uluslararası meşruiyete sahip olacaktır."

İsrail’in ordu sözcüsü Peter Lerner ise altı saatlik ateşkesin ardından İsrail’in yeniden saldırmaya başladığını doğruladı. Lerner, İsrail’in saldırmadığı altı saat içinde Hamas’ın yaklaşık 50 roket fırlattığını belirtti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »