26 Mayıs 2018, Cumartesi

İsrail: Operasyon Hamas'ın kökü kazınana dek sürecek

İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Moşe Kamhi, kara harekâtını Hamas'ın askeri gücünün kökünü kazıncaya dek sürdüreceklerini söyledi.

18 Temmuz 2014 Cuma 22:52
İsrail: Operasyon Hamas'ın kökü kazınana dek sürecek
CNNTÜRK Televizyonu'na konuşan Kamhi, "Hamas bir terör örgütüdür. Gazze'de de halkın çıkarlarını değil kendi çıkarlarını savunuyor" dedi.

Gazze'ye ambargo değil abluka uyguladıklarını belirten Kamhi, Türkiye'de kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini belirtti.

Kamhi, "Hamas sandıktan çıktı ama bir yıl sonra Gazze'de darbe yapıp Filistin Özerk Yönetimi'ni devirdi ve hiçbir zaman barışa başvurmadı" diye konuştu.

FİLİSTİN BÜYÜKELÇİSİ: ATEŞKES OLMALI

CNN Türk'e konuşan Filistin Büyükelçisi Nebil Maruf, Gazze'de ölenlerin sayısının 300'ü bulduğunu, yaralı sayısının 2000'e yaklaştığını ve 800'den fazla evin de yıkıldığını söyledi.

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın ziyareti ile ilgili de soruları yanıtlayan Maruf, "Abbas ikili görüşmeler için burada. Daha önce planlanan bir görüşmeydi, son dönemdeki gelişmeleri de ele alacaklar. Bir süredir istişareler devam ediyordu, bunlar sürecek" dedi.

Ateşkes çabaları için de Maruf, "Mısırlılar da bu konu üzerinde çalışıyor. Onların da bir önerisi vardı. Türkiye ile de bir çıkış yolu bulacağız" diye konuştu ve ateşkes sağlanamamasından İsrail'i sorumlu tuttu.

Maruf şu ifadeleri kullandı:

"Barış sürecini baltalayan İsrail tarafıdır. Barışı kabul etmiyorlar, sürekli Filistinlilere saldırmaya devam ediyorlar, ateşkes süreci zarar görüyorsa İsrail zarar verdiğindendir. Türkiye, Filistin tarafına yardımcı oluyor."

"Bu sürecin sonunda bir ateşkes sağlanacağını düşünüyorum. Ateşkese varılmak zorunda."

BBC Türkçe


 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »