21 Şubat 2019, Perşembe

İsrail ve Rusya karşı karşıya! Putin ne yapacaklarını açıkladı...

Düşen uçaklarının Esed güçleri tarafından vurulduğunu açıklayan Rusya Savunma Bakanlığı, olayla ilgili olarak İsrail'i suçladı. Sonunda suskunluğunu bozan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail'in kendi uçaklarını vurmadığını tekrarladı. Bu olaya tepki olarak, Suriye'deki personellerinin güvenliğini artıracaklarını vurguladı.

18 Eylül 2018 Salı 19:53
İsrail ve Rusya karşı karşıya! Putin ne yapacaklarını açıkladı...
Rusya, Suriye hava sahasında kaybolan İl-20 savaş uçağının rejim tarafından vurulduğunu açıkladı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenko, 15 personelin bulunduğu Rus askeri uçağının Esed güçlerine ait S-200 sistemi tarafından hedef alındığını belirtti ve olayla ilgili olarak İsrail'i suçladı. 

Bakanlık Sözcüsü, İsrailli pilotların, Rus uçağını adeta Suriye hava savunma sistemlerinin önüne attığını vurguladı.

İsrail'in kendilerini operasyondan bir dakika önce uyardığını, ancak bu zamanın Rus askeri uçağını güvenli bir yere sevk etmeye yetmediğini belirtti.

"Düşmanca provokasyon"

Konaşenkov, "İsrail tarafından yapılan bu provokasyonu düşmanca olarak nitelendiriyoruz. 15 personelimiz, İsrail'in sorumsuz davranışları yüzünden öldü. Bu kesinlikle Rusya-İsrail ilişkilerinin ruhuna aykırı" dedi.

Açıklamada Rusya'nın karşılık verme hakkını koruduğu da ifade edildi.

Gece Hmeymim üssü yakınlarında radardan kaybolan İl-20 tipi uçağının Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu da belirtildi. Açıklamaya göre İsrailli pilotlar uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandı.

"Tüm sorumluluk İsrail'in"

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de düşen Rus  askeri uçağının ve ölen mürettabatın tüm sorumluluğunun İsrail'e ait olduğunu  söyledi. 

Şoygu, Rus askeri uçağının Suriye’ye ait S-200 hava savunma sistemi  tarafından düşürülmesinin ardından İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ile  telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, İsrail’in “sorumsuz davranışları” nedeniyle 15 Rus  askerinin hayatını kaybettiğini belirten Şoygu, "Tehlikeli olayların  engellenmesine yönelik yapılan mevcut anlaşmalara rağmen İsrail, Suriye’ye  yönelik saldırılarından yalnız bir dakika önce Rus tarafını bilgilendirdi" dedi.

Suriye’de düşen Rus uçağı nedeniyle İsrail'i suçlayan Şoygu,  "Suriye'de düşen Rus askeri uçağının ve ölen mürettabatın tüm sorumluluğu  İsrail'e ait" ifadesini kullandı.

Büyükelçi çağrıldı

Kremlin'den yapılan açıklamada ise, "Uçağımızın düşürülmesinden endişeliyiz, durumu değerlendirip açıklama yapacağız" denildi.

İsrail'in Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

"Düşen Rus uçağı İdlib anlaşmasını asla etkilemeyecek"   

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, daha sonra başkent Moskova’da, dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de varılan İdlib  mutabakatını gazetecilere değerlendirdi.

Anlaşmanın önemine dikkatini çeken Peskov, "Bu Suriye’nin geleceği  açısından son derece önemli bir anlaşma. Suriye krizinin çözümü için Moskova ve  Ankara’nın fedakarlıklarda bulunarak uzlaşmacı ve etkili çözümler bulma  kabiliyetini gösteriyor. Suriye’de düşen Rus uçağı bu anlaşmayı asla  etkilemeyecek" diye konuştu.

Erdoğan ile Putin dün Soçi’de yaptığı görüşmede, İdlib'de silahlardan  arındırılmış bölge oluşturulmasına ilişkin anlaşmaya varmıştı.

İsrail Rusya'nın suçlamalarını reddetti  

İsrail ordusu, olaydan saatler sonra ilk resmi açıklamasını yaptı ve İsrail jetlerinin vurulan Rus uçağını hedef alan füze saldırısı sırasında olay yerinde olmadığını belirtti. Açıklamaya göre, jetler saldırı anında çoktan İsrail hava sahasına dönmüştü.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Beşşar Esed  rejimine ait hava savunma sistemi tarafından vurularak düşen uçaktaki Rus  askerlerinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, İsrail'e ait savaş uçaklarının dün akşam Esed rejimine ait  bir tesisi hedef aldığı ve bu tesiste "İran'ın Lübnan'daki Hizbullah'a  göndereceği ve İsrail'e karşı tahammül edilemez tehdit oluşturan ağır silahların"  bulunduğu ifade edildi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »