İsrail Vefa Hastanesi’ni bombaladı

İsrail ordusu, yaşlılar için rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan Vefa Hastanesi’ni bombaladı.

17 Temmuz 2014 Perşembe 17:40
İsrail Vefa Hastanesi’ni bombaladı
İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nde yaşlılar için rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan Vefa Hastanesi’ni hedef aldığı bildirildi.

Vefa Hastanesi Müdür Yardımcısı Eymen Anber yaptığı açıklamada, İsrail topçu birlikleri tarafından düzenlenen saldırıda, ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

Hastanenin, Filistinli gruplarla bir bağının olmadığına, sadece hareket edemeyen engelli yaşlı hastaların rehabilitasyonu için kullanıldığına dikkati çeken Anber, "İsrail, cuma gününden bu yana beşinci kez hastaneyi bombaladı. Saldırı sırasında hastalar büyük panik yaşadı. Binada geniş çapta hasar meydana geldi" dedi.

Otuz yaşlı hastanın kaldığı rehabilitasyon merkezinde cuma gününden bu yana ABD, İngiltere, Fransa, İspanya, Venezuela ve İsveç'ten de 8 aktivistin dayanışma amacıyla bulunduğu bilgisi veren Anber, üst katların hedef alındığı saldırılar neticesinde hastaların, hemşirelerin ve ekipmanların birinci kata taşındığını aktardı.

 İsrail'in, saldırıdan önce hastanenin tahliye edilmesini istediğini ancak hastaların hastaneden ayrılmayı kabul etmediklerini belirten Anber, bu talebi reddettiklerini ve görevlerine devam edeceklerini dile getirdi.

18 lise öğrencisi hayatını kaybetti

Bu arada Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı, 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlenen saldırılarda 18 lise öğrencisinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "saldırılarını şiddetlendiren işgal güçlerinin bütün uluslararası anlaşmaları çiğneyerek çocukları ve öğrencileri öldürdüğü, okul, hastane ve camileri hedef aldığı durumun uluslararası müdahaleyi gerektirdiği" belirtildi.

Gazze'den İsrail'e roket saldırıları

Öte yandan İsrail, bugün Gazze'den 103 roket atıldığını ileri sürdü.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, atılan roketlerden 29'unun "Demir Kubbe" füze savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Gazze'nin Beyt Lahya, Eş-Şücaiyye, Ez-Zeytun ve diğer bölgelerinde, Hamas hareketine ait 50 hedefin vurulduğu aktarıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »