İsrail, Yasaklı Silahlar Kullanarak Gazze'de 86 Kişiyi Öldürdü

İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında, 4 günden bu yana 86 kişinin öldüğü, 570 kişinin yaralandığı bildirildi.

11 Temmuz 2014 Cuma 3: 1
İsrail, Yasaklı Silahlar Kullanarak Gazze'de 86 Kişiyi Öldürdü
4 günden bu yana İsrail'in, Gazze'nin çeşitli noktalarına düzenlediği hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 86'ya yükseldi, ayrıca 570 kişinin de yaralandığı bildirildi.

MAHMUD ABBAS: BU BİR SOYKIRIMDIR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze’de ‘soykırım’ yaptığını söyledi. Abbas, “İsrail’in Filistinli halkımıza karşı soykırımıdır.” dedi. Bu arada Filistin, Suudi Arabistan ve Kuveyt, saldırıların durması için BM Güvenlik Konseyi’ne toplantı çağrısı yaptı.

620 HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ

Filistin güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail, Gazze'ye karşı başlattığı "Koruyucu Hat" adlı operasyon çerçevesinde şu ana kadar bölgeye 620 hava saldırısı düzenledi.

İSRAİL TANKLARI GAZZE SINIRINDA

İsrail'in Gazze sınırına yığdığı askeri birliklerin, kara operasyonuna başlamak üzere talimat beklediği açıklandı.


 
İsrail savaş uçaklarının üç gündür Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısının 81'e yükselirken, İsrail'in bölgede olası bir kara harekatı için yaptığı hazırlıkların da tamamlandığı belirtildi.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı açıklamada, "Piyade birlikleri ve zırhlı araçlar Gazze'ye kara operasyonu düzenlemek üzere sınırda hazır şekilde verilecek emri bekliyor" dedi.

İSRAİL UÇAKLARI HÜKÜMET BİNALARINI BOMBALIYOR

İsrail savaş uçakları, Gazze'deki İçişleri Bakanlığına ait binalara hava saldırısı düzenledi.

Gazze'deki Filistin İçişleri Bakanının ofisine üç füze fırlatıldı. Yıkılan üç katlı binanın çevresindeki evler de zarar gördü.

İsrail savaş uçakları, Gazze'nin Rimal semtinde ve Deyr el-Belah kentinde İçişleri Bakanlığına bağlı İç Güvenlik Biriminin merkezlerini de bombaladı.

60 FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI

Filistin Esirler Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre İsrail askeri Gilad Şalit karşılığında İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan bin 27 Filistinli'den 60'ı yeniden tutuklandı. Bakanlık, İsrail tarafından başlatılan son operasyonlar kapsamında yaklaşık bin Filistinlinin de gözaltına alındığını belirtti.

İsrail yönetimi, Ekim 2011'de Hamas Hareketi ile "esir takası anlaşması" imzalamıştı. Mısır hükümetinin arabuluculuğunda yapılan anlaşmada, Hamas hareketinin elinde bulunan İsrail askeri Gilad Şalit karşılığında İsrail hapishanelerindeki bin 27 Filistinli serbest bırakılmıştı.

YASAKLANMIŞ SİLAHLAR KULLANILDI

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırılarda sivilleri hedef aldığı ve "yasaklanmış" silahlar kullanıldığı belirtildi. Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, "Hastaneye getirilen şehitlerin büyük çoğunluğu kömürleşmiş ve parçalanmış şekildeydi" dedi.

İsrail'in yıkıcı etki yapan büyük silahlar kullandığını belirten Kudra, tedaviye alınan yaralıların ilk müdahalelerinde kullanılan silahların ne kadar korkunç olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi. Kudra, "Gazze'ye yönelik son iki savaşta da İsrail uluslararası kanunlara göre yasaklanmış silahlar kullandı. Bu ölümcül silahlar karşısında yeni bir katliamla karşı kaşıyayız" diye konuştu.

Kudra, uluslararası hukuk kuruluşlarını Filistinlilere yönelik işlediği suçlar ve hak ihlalleri sebebiyle İsrail'in yargılanması için harekete geçmeye çağırdı.

"İSRAİL SİVİLLERİ HEDEF ALARAK ULUSLARARASI ANLAŞMALARI HİÇE SAYIYOR"

Öte yandan Mizan İnsan Hakları Merkezi Müdürü İsam Yunus, İsrail'in savaş suçu işlediğini vurgulayarak, "İsrail sivilleri hedef alarak uluslararası anlaşmaları hiçe sayıyor" dedi.

Yunus, "Kadın, çocuk herkesin hedef alındığını, yanmış, parçalanmış cesetleri görüyoruz. İnsanlığa karşı işlenen bu saldırılar İsrail'in suçlanması için apaçık delillerdir" ifadelerini kullandı.

Yunus, İsrail'in işlediği suçlar sebebiyle yargılanması için uluslararası toplumun harekete geçmesini talep etti.

GAZZE'DEN İSRAİL'E 117 FÜZE ATILDIĞI İDDİA EDİLDİ

İsrail ordusu tarafından, son 24 saat içinde Gazze'den İsrail'e 117 füzenin düştüğü iddia edilmişti. Açıklamada, "İsrail'in değişik bölgelerine Gazze Şeridi’nden son 24 saat içinde 117 füze düştüğü, 29'unun ise 'Demir Kubbe' füze savunma sistemine takıldığı" öne sürülmüştü.

İsrail Davud Yıldızı Acil Yardım Teşkilatı'nın yaptığı açıklamada ise Gazze'den atılarak Kudüs'ün güney ve orta kesimlerine düşen füzelerden seken şarapnel parçalarından 6 kişinin, panik nedeniyle ise 32 İsraillinin hafif yaralandığı ve hastanelere nakledildikleri belirtilmişti.

3 GÜNDE 400 TON BOMBA

İsrail devlet radyosunun askeri yetkililere dayandırdığı habere göre, savaş uçakları, pazartesiden bu yana Gazze'ye yaklaşık 400 ton bomba attı.

Öte yandan İsrail Deniz Kuvvetleri'ne bağlı denizaltı biriminin, ülkenin güneyindeki Zikim Askeri Üssü'ne sızma girişiminde bulunan Hamas'ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları 5 kişilik bir grubu tespit ettiği öne sürüldü.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »