24 Mayıs 2018, Perşembe

İsrail‘den Gazze‘ye kara harekatı

İsrail 8 bin askerle Gazze'ye girdi. Gazze karadan, havadan ve denizden ağır bombardıman altında.

18 Temmuz 2014 Cuma 10:28
İsrail‘den Gazze‘ye kara harekatı
Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in, Gazze'nin kuzeyi ve Refah kentinin Eş-Şevke bölgesine zehirli gazlarla düzenlediği saldırıda çok sayıda kişinin etkilendiğini bildirdi. 

İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesi ve güneyindeki Refah kentine açtığı topçu ateşinde 1'i çocuk 3 Filistinlinin öldüğü bilgisi geldi.

FRANSA ENDİŞELİ

İsrail'in Gazze'ye karadan saldırı başlatmasının Fransa'da büyük bir endişeyle karşılandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Fransa, İsrail'in Gazze'ye karadan müdahale kararını büyük bir endişeyle karşılıyor" denildi. İsrail'e ölçülü hareket etme çağrısında bulunulan açıklamada, yeni kayıpların engellenmesi için sivillerin korunmasının esas olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un yarından itibaren bölgeye intikal ederek ateşkesi desteklemek için gerekli çabayı göstereceği belirtildi. Fabius, İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması ve Filistinlilere insani yardım konusunda temaslarda bulunacak.

18 BİN ASKERİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI

İsrail hükümetinin, Gazze'ye başlatılan kara saldırısı için 18 bin yedek askerin göreve çağrılmasına karar verdiği bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, sosyal paylaşım sitesi Twitter'den yaptığı açıklamada, hükümetin, ordunun Gazze'ye başlattığı kara operasyonu için 18 bin yedek askerin daha göreve çağrılmasına karar verdiğini belirtti.

Öte yandan İsrail'in en eski günlük gazetesi Haaretz'de yer alan haberde, hükümetin 18 bin yedek askeri göreve çağırmasının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu telefonla aradığı belirtildi.

Haaretz'in haberine göre, İsrail güvenlik kabinesi, saat 11.00'de Başbakan Netanyahu'nun başkanlığında toplanacak.

İsrail'in Gazze'ye saldırısına ilk tepkiler

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı karadan saldırının ardından, ilk tepkiler İngiltere, Fransa ve Türkiye'den geldi. Türkiye, operasyonla ilgili kaygısını bildirirken, Fransa ve İngiltere ise İsrail'in savunma hakkına ve orantılı güç kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, operasyon haberinin duyulmasının hemen ardından yaptığı açıklamada, "İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatmasından kaygı duyulduğu" belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise harekatın endişeyle karşılandığı belirtilerek, İsrail'e ölçülü hareket etme çağrısında bulunuldu. Açıklamada, yeni kayıpların engellenmesi için sivillerin korunmasının esas olduğu kaydedildi. Ayrıca Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un yarından itibaren bölgeye intikal ederek ateşkesi desteklemek için gerekli çabayı göstereceği kaydedildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da açıklamasında, Hamas'a İsrail'e yönelik füze saldırılarına son vermesi için günlerdir çağrıda bulunduklarını anımsatarak, "İsrail'in kendini savunma hakkı vardır ama bunu yaparken orantılı davranmak durumundadır ve sivil ölümleri en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmalıdır" ifadelerini kullandı. Hammond ayrıca, tüm taraflarda, kan dökülmesine son verecek kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve sorunun müzakere yoluyla çözülmesi iradesini görmek istediklerini ifade etti.

CEMİL ÇİÇEK'TEN KINAMA

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısına ilişkin, " Bu asla kabul edilemez bir durumdur. Bunu şiddetle ve lanetle kınıyorum. Bu haksızlığa karşı herkesin dur deme zamanıdır. İş işten geçmeden bir an evvel ateşkes sağlanmalı, daha fazla kan dökülmeden bu işe bir çözüm bulunmalıdır. " dedi.

DAVUTOĞLU'NDAN ÇAĞRI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye kara saldırısıyla ilgili, BM Güvenlik Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM İnsan Hakları Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırmak için Türkiye'nin girişimde bulunduğunu bildirdi.

ATEŞKES BİTTİ, SALDIRILAR BAŞLADI

BM'nin önerdiği "5 saatlik ateşkes" anlaşmasının saat 15:00'te sona ermesinin ardından İsrail savaş uçakları, Gazze ve Beyt Lahya beldesindeki tarım arazilerine saldırı düzenledi.

Beyt Hanun’da iki Filistinli hayatını kaybetti. Han Yunus bölgesinde ise Filistinlilere ait bir eve topçu bataryaları tarafından vuruldu. Saldırıda bir kız çocuğu hayatını kaybetti.

İsrail’in 7 Temmuz’dan bu yana Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı da 240'a çıktı. 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da Gazze'ye sınır olan Yahudi yerleşim birimlerine havan topu saldırısı düzenlediğini duyurdu.

NETANYAHU EMİR VERDİ KARA HAREKATI BAŞLADI

İsrail Başbakanı Netanyahu, orduya kara herakatı için emir verdi. İsrail saat 22.00'de de Gazze'nin güney sınırındaki vatandaşlarına sığınaklara girmeleri için çağrı yaptı. Saat 22.45 sularında da Gazze'ye yönelik, karadan, havadan ve denizden ağır bombardıman başladı. 

Bombardımanla beraber 8 bin asker de tanklar eşliğinde kuzey ve doğudan Gazze'ye girdi. 

Al Jazeera'nin görüştüğü Gazze'deki görgü tanıkları özellikle denizden çok yoğun bombardıman altında olduklarını, İsrail askerlerine Hamas'a bağlı Kassam Tugayları'nın karşılık verdiğini kaydetti.

Gazze’nin doğusunda bulunan Şucaiye mahallesi en fazla bombalanan bölgelerden biri. Görgü tanıkları onlarca evin isabet aldığını belirtti. Ambulanslar yaralılara ulaşamıyor.

İsrail ordusu Filistinlilerin evlerini terk etmelerini istedi. Netanyahu, kara harekatının amacının Gazze'yle Mısır arasındaki yeraltı tünellerini yıkmak olduğunu açıkladı.

HAMAS: İSRAİL BEDELİNİ ÖDEYECEK

Kara haretının başlamasından kısa süre sonra açıklama yapan Hamas, İsrail'e bu saldırının bedelini ödeteceklerini bildirdi. Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, İsrail'in operasyonunun 'ahmakça' olduğunu belirterek bunun 'korkunç bir bedeli' olacağını kaydetti.Hamas İsrail topraklarına dört adet füze ateşlendiğini de açıkladı.

TÜRKİYE KAYGILI

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatmasından kaygı duyulduğunu açıkladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, hafta başında planlandığı gibi cuma akşam saatlerinde İstanbul'a gelecek; Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşecek. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »