20 Haziran 2018, Çarşamba

İsrail'den intikam yemini

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin cesetlerinin bulunması üzerine kabineyi olağanüstü toplantıya çağıran Başbakan Binyamin Netanyahu, ''Sorumlu Hamas'tır, bunun bedelini ödeyecektir'' açıklamasında bulundu.

1 Temmuz 2014 Salı 18:17
İsrail'den intikam yemini
Toplantı öncesi dağıtılan bildiride "Kaçırılan çocuklar, soğukkanlı bir şekilde hayvanlar tarafından katledilmiştir" ifadesi kullanıldı. İntikam yemininin edildiği bildiride, Yahudi toplumunun çok acı bir gün yaşandığı ve hayatını kaybeden bu üç genç çocuk için uygun bir cenaze törenin düzenleneceği belirtildi.

Batı Şeria'daki El Halil kentinde 12 Haziran tarihinden itibaren kendilerinden haber alınamayan 16 ile 19 yaşları arasındaki gençlerin öldürülmesi üzerine en sert açıklama, Savunma Bakan Yardımcısı Danny Danon'dan geldi. İsrail gazetesi Haaretz'in internet sayfasında yer alan habere göre, Danny Danon, terörizmle beslenen Hamas'ın tüm evlerini bir bir yıkacaklarını ve uluslararası varlıklarına yok edecekleri sözünü verdiği belirtildi. Bu sözler üzerine Fransa haber ajansı France Presse açıklama yapan Hamas Sözcüsü Sami Abu Zuhri, "İsrail saldırılarının cehennemin kapılarını açacaktır" tehdidinde bulundu. 
Bu arada İsrail Genel Kurmay Başkanı Benny Gantz'in acilen bölgeye gittiği belirtildi.
 

BM'DEN İSRAİL VE FİLİSTİN'E ÇAĞRI


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaçırılan ve dün (Pazartesi) cesetleri bulunan İsrailli 3 gencin öldürülmesini kınadı. Ban Ki Moon, İsrail ve Filistin'e soğukkanlı ve sağduyulu olmaları çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric'in düzenlediği basın toplantısında, sivillerin öldürülmesini hiçbir şeyin haklı kılamayacağını belirten Ban Ki Moon'un, biri aynı zamanda ABD vatandaşı olan gençlerin ailelerine başsağlığı dilediğini ifade etti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, "Hamas hesap verecek", Hamas Sözcüsü Sami Abu Zuhri'nin de "Netahyahu Gazze'ye savaş getirirse, cehennemin kapıları yüzüne açılır" açıklamalarının ardından, soğukkanlı olma çağrısı yapan BM Genel Sekreteri Sözcüsü Dujarric, İsrail ve Filistinli yetkililerin, sorumluların biran önce bulunması için birlikte çalışmaları gerektiğini vurguladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »