İsrail'den İran çıkışı

İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetleri ile ilgili 5+1 ülkeleri arasında varılan mutabakatın ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan bir açıklama geldi. Netanyahu İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması değil artırılması gerektiğini söyledi. Dünya basınında ise İsrail ve İran arasında ambargonun delindiğine dair haberler gündemde...

7 Nisan 2015 Salı 1:31
İsrail'den İran çıkışı
World Observer’da yer alan habere göre konuyla ilgili açıklama ABD’nin İç Güvenlik Teşkilatı Homeland Security'den geldi. Dünyayı şoke eden iddiaya göre İsrailli silah tüccarları İran’a uçak malzemesi ve silah sattı.Böylece İran’a mutabakattan önce uygulanan ambargonun İsrail tarafından delindiği ortaya çıktı. Paylaşılan bilgiye göre İsrail 2012 yılından bu yana İran’a jet uçak parçaları ve silah satışında bulundu. 

"YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI DEĞİL ARTIRILMASI GEREKİR"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan İran ile ilgili bir açıklama geldi. Netanyahu İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması değil artırılması gerektiğini söyledi.

Netanyahu Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte, İran'ı Batı ile müzakere masasına oturtan unsurun uygulanan yaptırımlar olduğunu belirterek, "Bu yaptırımların kaldırılması değil artırılması gerekiyor ki bugün geldiğimiz noktadan daha iyisini gerçekleştirebilelim" dedi.

Başbakan Netanyahu, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) arasında varılan çerçeve anlaşmasını, İran'ın nükleer tesislerini tamamen ortadan kaldırmadığı için "kötü" olarak niteledi.

Netanyahu, "İsrail'in güvenliğini tehlikeye sokan çerçeve anlaşmasının Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu ülkeleri silahlanma yarışına sokacağını" öne sürdü. İsviçre'nin Lozan kentinde İran ile ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ve Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde 2 Nisan'da uzlaşmaya varıldı.

OBAMA: İSRAİL'İN GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİLİRSE ABD ORADA OLACAK

İran'la yapılan nükleer anlaşma sonrası süreçle ilgili konuşan ABD Başkanı Barack Obama da, ülkesinin İsrail'in güvenliği konusunda ödevleri bulunduğunu söyledi.  Obama, "İsraillilere şunu söylemek istiyorum, bu anlaşma, İran'ın atom bombası üretmemesi için yakaladığımız en iyi şanstı. Bu anlaşmayla İran ve bölgeye verdiğimiz mesaj, İsrail'in güvenliği tehdit edilirse ABD orada olacaktır" şeklinde konuştu.

İran'ın nükleer programı konusunda "siyasi çerçeve anlaşması" sağlanırken, bundan sonraki aşamada anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak ve nihai anlaşma 30 Haziran'da imzalanacak.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »