18 Haziran 2018, Pazartesi

İsrail'e vetoyu kim kaldırdı?

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, AKP’nin geçmişte, İsrail’in üye olması için OECD vetosunu kaldırdığını iddia etti.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 0:14
İsrail'e vetoyu kim kaldırdı?
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, gazete yöneticileriyle biraraya geldiği toplantıda Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi ve bugün keskin İsrail eleştirileri yapan AKP’nin geçmişte, İsrail’in üye olması için OECD vetosunu kaldırdığını iddia etti.

-- İhsanoğlu: Akan kanı durdurmadıkça, insanlık gelecekte kendi tarihiyle yüzleşemeyecektir -- 

İhsanoğlu, bu durumun yine bugün AKP Genel Başkanı olan Numan Kurtulmuş tarafından sert ve gerçekçi sözlerle eleştirildiğini vurguladı. İşte İhsanoğlu’nun o sözleri:

NUMAN KURTULMUŞ AĞIR ELEŞTİRMİŞTİ

“Siz İsrail’e karşı bir şey söylüyorsunuz. Fakat medyada Sayın Numan Kurtulmuş’un Has Parti başkanıyken, AKP ile İsrail münasebetleri hakkında söylediği sözler var. Türkiye’nin, İsrail’in OECD üyeliği için yıllardır devam eden vetosunun bu hükümet tarafından kaldırılmasını tenkit ettiği sözler var.”

ATOM ENERJİ KURU VETOSU’NU DA KALDIRDILAR

“Sosyal medyada gördüm ve hatırladım. Yine OECD’ye benzer bir durum Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda yaşandı. Türkiye yine imzaladı.”

BEN DOKUZ SENE İSRAİL’İ SUÇLADIM

“Şimdi bana diyorlar ki, İsrail’i suçlamıyor. Ben dokuz sene boyunca İsrail’i suçladım. Bu konuda ben ünlü Goldstone raporunu hazırlattırmış adamım. İsrail tarihinde ilk defa Gazze’ye saldırdığında BM tarafından hazırlattırılan ünlü rapordur bu.”

GAZZE SALDIRILARI RESMİ RAPOR OLDU

“BM Gerçekleri Tespit Eme Komisyonu benim teklifim üzerine kuruldu ve bu komisyonun başkanı Güney Afrikalı biriydi ve hazırlanan rapor yine Musevi bir hâkim tarafından karara bağlandı. Yine bizim çalışmalarımız sayesinde Gazze saldırıları resmi rapor haline geldi, tarihinde ilktir. Bütün bunları yapan bir insana söylüyorlar bunu. Bunları ciddiye almak enerjinizi boşa harcamaktır.”

NUMAN KURTULMUŞ NE DEMİŞTİ?

11 Mayıs 2010 tarihinde İsrail'in OECD üyeliğinin Türkiye tarafından veto edilmesi için temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupalı heyeti kabul eden o dönem Saadet Partisi Genel Başkanı olan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İsrail'in OECD üyeliğine karşı çıkmayan AK Parti Hükümeti'ni sert bir dille eleştirmiş, üyeliğin kabul edilmesini büyük bir tutarsızlık ve çelişki olarak nitelemişti.

Kurtulmuş'un o dönemde basına yansıyan açıklaması şöyle:

"Filistin sorununu belli platformlarda dile getirmek, haksızlıkları söylemek meselenin çözümü için kafi değildir. Yapılması gereken husus İsrail'in bu saldırgan tavırlarının Filistin halkı üzerine yoğunlaşan baskılarını diplomatik yollardan önleyecek çabanın ortaya konması gerekir. İsrail'in en büyük gücü sanıldığı gibi askeri gücü değil, karşısında uluslararası bir diplomatik bariyerin çıkartılamaması olduğunu her zaman dile getiriyoruz.

Üyeliğin kabul edilmesi büyük bir tutarsızlık ve çelişkidir. Bunu ne kendilerine, ne millete, ne tarihe, ne de İslam dünyasına izah edebilirler. O zaman niye 'one minute' çıkışını yaptınız. Esas marifet otel lobilerinde 'one minute' demek değil, BM salonlarında, OECD salonlarında 'one minute' demektir. 

Yapılacak diplomatik çabaların en önemlilerinden biri, İsrail'in OECD üyeliğine karşı gelinmesidir. Maalesef bugün geç kalındı. Çünkü dün OECD tarafından yapılan açıklamada, 1961 yılından itibaren OECD üyesi olan Türkiye'nin İsrail'in OECD üyeliğini kabul ettiği açıklanmıştır. OECD kurallarına göre herhangi bir üye eğer aday üyeyi veto ederse bu ülke üye olamamaktadır. Türkiye hükümeti 3 yıl öncede İsrail'in aday olması halinde bir çekince koymayacağını deklare etmiştir. 26 Mayıs tarihinde Paris'te yapılacak olan toplantıda Türkiye hükümetinin onayıyla ve oluruyla İsrail OECD üyeliğine kabul edilecektir.

Bütün İslam dünyasının meselesi olan İsrail'in saldırganlığının durdurulması konusunda Türkiye tarihi bir vebal altına girmiştir. Hükümet bu kararla millet ve tarih karşısında, Allah indinde asla hesabını veremeyeceği bir büyük sorumluluğa imza atmıştır. Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki çıkışı bütün Müslümanların gönlüne su serpmiştir. Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı'na karşı 'one minute' diyenler, İsrail'in nükleer faaliyetleri konusunda BM'de çekimser kalanlar, şimdi de İsrail'in OECD üyeliği konusunda olur vermiştir. Davos'ta gösterilen 'one minute' tavrını fiili olarak diplomatik olarak tamamiyle geri aldığımızı icraatlarımızla ortaya koyduk.

Böylesine büyük bir çıkıştan sonra tamamen İsrail'in lehine olacak bir mekanizmaya onay vermek, Davos'ta söylenen sözlerin tamamının geri aldım demektir. AK Parti Hükümeti, İsrail konusunda çelişkili davranış sergilemiştir. Davos sonrası Türkiye'nin bu adımı atmış olması karşısında İsrail yöneticileri ellerini ovuşturuyorlar. Ve diyorlar ki, 'Bize İslam dünyasının yöneticileri ne söylerlerse söylesinler. Biz bildiğimiz yoldan gidiyoruz. Her türlü tavizi alıyoruz' diye bir sevincin içerisindedirler"

  


 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »