16 Şubat 2019, Cumartesi

İsrail'in Ankara Büyükelçisi'ne Türkiye'den gitmesi söylendi!

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'in Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Gazze sınırındaki olaylar nedeniyle İsrail'in tutumunun protesto edildiği ve bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı belirtildi.

15 Mayıs 2018 Salı 19: 4
İsrail'in Ankara Büyükelçisi'ne Türkiye'den gitmesi söylendi!
Dün Gazze'deki katliamın ardından; İsrail'in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve dün Gazze sınırında 60 Filistinlinin hayatını kaybetmesi ve 2 bin 770'ten  fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar nedeniyle İsrail'in tutumu protesto edildi.

Naeh'e, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem'in istişareler  için Türkiye’ye çağrıldığı iletildi. Dışışleri Bakanlığı, büyükelçiye, "bir süre  ülkesine dönmesinin uygun olacağını" bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın Filistin'deki olaylardan sonra  istişareler için çağırdığı Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem Ankara'ya  geldi. 

Ökem'i Ankara'ya getiren uçak, saat 13.05'te Esenboğa Havalimanı'na  indi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dünkü Bakanlar  Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Tel Aviv ve  Washington büyükelçilerinin istişare amacıyla Ankara'ya çağrıldığını bildirmişti.

Haaretz gazetesi de Büyükelçi Eitan Naeh'in ülkeden ayrılmasının istendiğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce aldığı karar doğrultusunda  ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs’e taşıması bölgede infiale  yol açtı.

İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto  etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 60  Filistinliyi şehit etti, 2 bin 770'in üzerinde Filistinliyi yaraladı. İsrail'in  Filistinlilere yönelik saldırısına sert tepki gösteren Türkiye, şehit  Filistinliler için 3 günlük milli yas kararı aldı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »