İsrail'in baskınları ramazan davulcularını yıldıramadı

İsrail'in Batı Şeria'daki baskınları, ramazan davulcularının halkı sahura uyandırmak için sokaklarda dolaşmasına engel olamıyor.

14 Temmuz 2014 Pazartesi 16:52
İsrail'in baskınları ramazan davulcularını yıldıramadı
Geleneksel kıyafetlerle def, darbuka, davul gibi müzik aletleri kullanıp maniler okuyarak İsrail'in baskınlarına meydan okuyan Filistinli davulcular, çocuklar başta olmak üzere halkın ilgi odağı haline geliyor.

Filistin'de 25 yıldır insanları sahura kaldıran Hasan Mübareke, "Yaz ayına denk gelen bu ramazan, çoğu kişinin sahura kadar uyumamasına rağmen sokaklarda davul çalıp uyuyanları uyarmaktan vazgeçemiyorum. Sahur vaktinde dolaşırken çocuklar beni görmek için sokaklara çıkıyor. Bunlar beni mutlu ediyor" dedi.

Ramazan gecelerinde mülteci kampında gezerken birçok kez İsrail askerlerinin kendisini darbettiğini ve tehdit ettiğini ifade eden Mübareke, şunları söyledi:

"Yaşadığımız zorluklar geçen senelere oranla arttı. Defalarca işgalciler tarafından saldırıya uğradım ama bu beni insanları sahura kaldırmak için mahalle mahalle dolaşmaktan vazgeçiremedi. Küçüklüğümden beri bu işi yapıyorum. Ramazan davulculuğu bizim kültürümüzün bir parçası, onu yaşatmamız gerekir." 

İlk kez davulculuk yapan Mutez Enis ed-Deyk ise "Ramazan ayında insanları sahura uyandırmak boynumun borcu. Başka semtlerde davulcular olduğu ancak bizim bölgemizde bulunmadığını duyunca bu görevi üstlenmek istedim. İnsanlar bizi görünce pencerelere çıkıyor ve seviniyor" diye konuştu.

İsrail askeri araçlarının geçiş bölgesi olan Nablus'un Havara semtinde davul çalan Deyk, şöyle konuştu:

"İşgalcilerin her an baskın düzenleyebilme ihtimaline karşı, bulunduğum bölgeden fazla uzaklaşmamam gerekiyor. Tehlikeli olmasına rağmen işimi çok seviyorum. Kazanç elde etmeyi değil halkın sevgisini kazanmayı, onları mutlu etmeyi istiyorum." 

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »