İsrail'in saldırıları protesto edildi

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, İspanya'nın Madrid ve Barcelona kentlerinde ve Brüksel'de düzenlenen protestolarla kınandı.

10 Temmuz 2014 Perşembe 16:10
İsrail'in saldırıları protesto edildi
Başkent Madrid'de "Filistin ile Dayanışma Platformu"nun çağrısıyla düzenlenen gösteride, İsrail'e saldırılarını sona erdirmesi çağrısı yapıldı. Gösteride, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarına inşa ettiği duvarla ilgili Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı kararın 9 Temmuz'da 10. yıl dönümü olmasına atıf yapan bir manifesto okundu. Manifestoda, "Bu tarihi kararın uygulanması, AB ile İsrailarasındaki ortaklık anlaşmasının dondurulması, her türlü askeri ve polisi işbirliğinin iptal edilmesi, İsrail'de iş yapan İspanyol şirketlerinin birer savaş suçlusu haline gelmemek için bu ülkedeki tüm faaliyetlerini durdurması" istendi.

Barcelona'da ise sivil toplum kuruluşu "Filistin yanlısı kolektif" ile muhalefetteki Yeşiller ve Halk Birliği Adaylığı (CUP) partilerinin çağrısıyla gösteri düzenlendi. Kent merkezindeki Sant Jaume Meydanı'nda toplanan yaklaşık bin kişi, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları kınayıp, taraflar arasında ateşkes sağlanması için Katalonya özerk yönetim hükümetinin de İsrail ile işbirliği yapmasını istedi. 

Öte yandan İspanya Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin'e seyahat etmeyi düşünen İspanyol vatandaşları için bölgeyle ilgili uyarı mesajları yayımladı.

Brüksel'de protesto

İsrail'in saldırıları, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nun önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi.

Yoğun yağmur altında toplanan yaklaşık 100 kişi, İsrail'in hiçbir ayrım gözetmeksizin Filistinlileri hedef almasının, çocuklar ve kadınlar dahil sivilleri katletmesinin savaş suçu olduğunu haykırdı.

"Terörist İsrail" ve "İsrail'e boykot" sloganları atan eylemciler, Avrupa Birliği ve Belçika hükümetinden sivil katliamına son verilmesi ve siyasi tutukluların serbest bırakılması için çaba göstermesini istedi.

Bu arada Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'deki silahlı grupların İsrail'e roket saldırısını kınadı ve İsrail'in misillemesinde sivillerin katledilmesinden üzüntü duyduğunu belirtti.

Taraflara teenni çağrısında bulunan Reynders, şiddet sarmalının ne İsrail'e ne de Filistinliler'e barış ve güvenlik getireceğini dile getirerek, derhal ateşkes sağlanmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

New York Gazze için sokakta

New York’ta da İsrail'in BM Daimi Temsilciliği önünde toplanan binlerce gösterici tekbir getirip, sloganlar atarak hava saldırılarını ve bu duruma duyarsız kalan medya kuruluşlarını kınadı.

Kadınların makyajlarını Filistin Bayrağı renklerinde yaptığı, yöresel kıyafetlerin tercih edildiği, İsrail'i kınayan döviz ve pankartların taşındığı eylemde, "Özgür Filistin", İsrail'e suç için para yok", "İşgale son" ve "İsrail'e hayır" sloganları atıldı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eyleme, aralarında İsrail ve ABD vatandaşlarının da bulunduğu pek çok milletten kişi destek verdi. Eylemin gerçekleştiği 2. Cadde'nin karşı tarafında da küçük bir grup İsrail'e destek için toplandı. 

Kalabalığın belirlenen alana sığmaması nedeniyle defalarca caddeye taştığı protesto, polis nezaretindeki yürüyüşle devam etti. 

New York’un en önemli ulaşım arterlerinden 42. Sokak üzerinden 6. Cadde'deki Fox News binasına kadar yaklaşık 1,5 kilometre yürüyen eylemcilere yol boyunca Amerikalılardan alkışlarla destek geldi. Yaklaşık 3 saat süren eylem ve yürüyüş sırasında motosikletiyle kaza yapan Filistinli genç ile protestoculara müdahale etmek isteyen bir kişi gözaltına alındı.

Kadınların yoğun ilgi gösterdiği eylem, Fox News binası önünde olaysız sona erdi.

Ürdün'de protestolara müdahale

Ürdün'de, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını kınamak amacıyla düzenlenen gösteriye polis müdahale etti. 

Müslüman Kardeşler (İhvan), gençlik örgütleri, milliyetçi ve solcu grupların Ürdün'ün başkenti Amman'da yaptığı Gazze'ye destek eylemine polis müdahalede bulundu.

Teravih namazı sonrası İsrail Büyükelçiliği yakınındaki el-Kanuti Camisi önünde bir araya gelen protestocular, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını kınadı, Arap ülkelerine Filistin sorununa somut çözüm bulma çağrısında bulundu.

Ürdün hükümetini, İsrail'in Amman Büyükelçisi'ni ülkede tuttuğu için de eleştiren göstericiler, büyükelçiyi sınır dışı etme çağrısı yaptı.

Ürdün polisinin müdahale ettiği gösteride, 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »