İstanbul Boğazı'nda dev operasyon!

Ukrayna'dan gelen kuru yük gemisine İstanbul Boğazı'nda operasyon düzenlendi. Hücum botlarla durdurulan gemide 3 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele

14 Temmuz 2016 Perşembe 21:36
İstanbul Boğazı'nda dev operasyon!
El konulan kaçak sigaraların piyasa değerinin 28 milyon 500 bin lira olduğu öğrenildi. Deniz yoluyla yüklü miktarda kaçak sigara sevkiyatı yapılacağı yönünde alınan istihbarat bilgileri üzerine İstanbul Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü geniş çaplı araştırma başlattı.

Yapılan çalışmalar neticesinde riskli görülen gemiler belirlenerek Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi'nde gemi takip sistemi aracılığıyla izlenmeye başlanıldı. Çalışmalarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Magosa Limanı'ndan aldığı yükü Ukrayna Skadovsk Limanı'na götüren Moldova bayraklı bir gemi takip edilmeye başlanıldı. Ukrayna'ya gitmek üzere Türk karasularına giren gemi ekipler tarafından sistem üzerinden ve fiziki olarak takibe alındı. İstanbul'dan geçen gemi bir süre Ukrayna karasularında seyrettiği belirlendi. Boş olduğu beyan edilen gemi bir süre sonra tekrar rotasını Türk karasularına çevirdi. Ukrayna'da yükünü boşalmış gibi sahte evrak düzenlenen gemiye Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından operasyon düzenlendi.

3.3 MİLYON PAKET KAÇAK SİGARA
Sahil Güvenlik ekiplerinin de destek olduğu operasyonda gemide yapılan incelemede 100 ton 464 kg ağırlığında 3 milyon 300 bin adet sigara ele geçirildi. Gemide bulunan 6 kişi de ekipler tarafından gözaltına alındı. Ele geçirilen sigaraların piyasa değerinin 28 milyon 500 bin lira olduğu öğrenildi. 

KAÇAK SİGARA OPERASYONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Sözcüsü ve Medya İletişim Bürosu, 3.3 milyon paket kaçak sigaranın ele geçirildiği operasyonla ilgili yazılı açıklama yaptı. 
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili ve Basın Sözcüsü Mehmet Demir'in imzasıyla yapılan yazılı açıklama şöyle:
“T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından alınan bir ihbar üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Magosa Limanı'ndan, Ukrayna uyruklu bir geminin kaçak sigara yükü alarak Karadeniz'de başka gemilere yükleyeceğinin öğrenilmesi nedeniyle 01 / 07 / 2016 tarihinden itibaren geminin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık görevlileri tarafından takibe alındığı, adı geçen geminin Karadeniz'e geçtikten sonra tekrar Türk karasularına girmesi üzerine takibin devam ettiği ve 09/07/2016 tarihinde görevlilerin Zeytinburnu'nda gemiye çıkarak arama kararı doğrultusunda yapmış oldukları sonucunda 6838 box mix kaçak sigaraya el konulduğu ve 6 şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yürütüldüğü kamuoyunun bilgilerine sunulur"
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »