19 Aralık 2018, Çarşamba

İstanbul Valiliği'ni işgal davasında karar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliği'ni işgal etmek isteyen 12'si tutuklu 14'ü rütbeli 90 askerin yargılandığı davada, 8 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

31 Mayıs 2018 Perşembe 21:28
İstanbul Valiliği'ni işgal davasında karar
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Bakırköy Adliyesi Konferans  Salonu'nda yapılan duruşmaya, 12'si tutuklu 14 sanık, taraf avukatları ve  müştekiler ile izleyiciler katıldı.

Duruşmada, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını  tamamlaması ve son sözlerini söylemesi üzerine mahkeme heyeti, kararını açıklamak  üzere ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan heyet, sanıklar eski Albay  Nizamettin Aydın, Yarbay Recep Karaçam, Erkan Tercan, Halit Turan, İsa Turhan,  Mehmet Ekerbiçer, Mehmet Umut ve Sadık Efe'ye "Cebir ve şiddet kullanarak,  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu  düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını  önlemeye teşebbüs etme" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası  verdi.

Nizamettin Aydın, Recep Karaçam, Erkan Tercan, Halit Turan, İsa  Turhan, Mehmet Ekerbiçer, Mehmet Umut ve Sadık Efe hakkında, "silahlı terör  örgütü üyesi olmak" ve "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek"  suçlarının yoğunlaşmış hali ve geçişli suç olarak bilinip Yargıtay tarafından da  bu şekilde uygulama yapıldığından bu suçlardan hüküm kurulmasına yer olmadığını  kararlaştıran heyet, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi.

Sanıklar Ramazan Bilgin ve Emre Kılıç'ın dosyasının ayrılmasına karar  veren heyet, diğer sanıkların ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Heyet, beraat edenler arasında bulunan tutuklu sanıklar Ali Kahraman,  Cihan Sönmez, Mustafa Uğurlu ve Ünal Memiş'in ayrı ayrı tahliyelerini  kararlaştırdı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »