İstanbul'a çılgın bir proje daha

​İstanbul'un yeni çılgın projesi bugün açıklanıyor... İstanbul boğazına yapılacak 3 katlı geçiş tüneli yapılacak. Konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan açıklamalarda bulundu.

27 Şubat 2015 Cuma 18:18
İstanbul'a çılgın bir proje daha
İşte Elvan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Bugün dünyada bir ilk olacak olan mega projemizin tanıtımını yapmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ne mutlu bize ki yeni Türkiye’nin güçlü temelleri üzerine sağlam bir gelecek kuruyoruz. Geçtiğimiz 12 yılda alt yapı yatırımlarda çok önemli mesafeler kaydetmiş bulunuyoruz. Asrın projesi Marmaray ile boğazın altından demir yolu geçişini hizmete sunduk. Ankara İstanbul, Ankara Eskişehir, Konya İstanbul, Konya Ankara YHT hatlarını Türkiye’ye armağan ettik. Yap-işlet-devret modelleriyle büyük bir atılım gerçekleştirdik. Marmaray’ın ikizi Avrasya Tüneli, İzmit körfez köprüsü, üçüncü havalimanı projelerinin yapımı hızla devam etmektedir. Yavuz Sultan Selim köprüsü ve bağlantı yollarıyla İstanbul yaka geçişleri açısından önemli bir sorunu ortadan kaldıracaktır.

BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ

Şimdi bu mega projeler dizisine yenisini eklemek için start veriyoruz. Dünyada bir ilki başarıyoruz. Bu proje İstanbul’a aşık Türkiye’ye sevdalı milletimizin projesidir. Kültürleri buluşturan sadece kıtaları değil dünyayı birleştiren İstanbul’un fiziğine dokunacak bir projedir. Sizlere İstanbul’un trafiğini rahatlatıp toplu ulaşımına neşter vuran, bir omurgaya oturtan metro hatlarını ve karayolu akslarını birleştiren üç katlı büyük İstanbul Tüneli’ni sunuyoruz.

Yaklaşık 10 aydan beri mega projemiz üzerinde yoğun bir çalışma yürüttük. Ben belki 100 yıl konuşulacak olan bu projede yoğun mesai sarf eden bakanlığımız personeline ve İBB personeline teşekkür ediyorum. İstanbul’un güzergah ve yolcu panel analizini gerçekleştirdik. Projelerimiz bittiğinde oluşacak durumu 10 yıllık projelerle

Boğaz'ın altında iki yeni tünel yapma gereği ortaya çıktı. Bunlar Boğaziçi köprüsünün altından bir metro tünel geçişi, diğeri ise FSM altından bir karayolu geçiş tüneli. Boğazın altından lastik tekerlekli araçlar ile demiryolu geçişlerini ayrı ayrı yaparak iki tünel yerine, hem metro hemde karayolu geçişi için dünyada ilk defa üç katlı bir tünel tasarladık.

HAYAT DEĞİŞECEK

Bu mega proje ile İstanbul’da hayat değişecek. Raylı sistemin toplu ulaşımdaki yeri önemli ölçüde artacak. İstanbul’da ulaşımın omurgası kurulacak. 100 yıl sonrasında da toplu ulaşım bu omurga etrafında şekillenecektir. Bugün günde 6,5 milyon insanın kullanabileceği raylı sistem, mega projemiz kapsamında inşa edeceğimiz metro ile birbirine bağlanacak. Boğazın her iki yakasındaki milyonlar diğer yakaya kolay geçecek. Gayrettepe, üçüncü havalimanı hattı ile istanbul’un üç havalimanı raylı sistem ile birbirine bağlanmış olacak. Başakşehir’den sabiha gökçen’e kadar uzanan bir hat olacak.

İncirli’den söğütlüçeşme’ye yeni metro ile 40 dakikada gidilecek. Marmaray ile düşünüldüğünde her iki yaka arasında bir ring oluşacaktır. İnşa edeceğimiz kara yolu geçiş tünelleriyle ise Avrasya tünelinden sonra İstanbul boğazı yeni karayolu geçiş tüneline kavuşacak. Hasdal kavşağından Ümraniye kavşağına kadar 9 dakikada geçilebilecek.

Proje görüntü kirliliği oluşturmayacak ve silueti bozmayacaktır. Yap işlet devret modeliyle gerçekleştirilecek ve devletin kasasından bir kuruş çıkmayacaktır. İstanbul’da artık yaklaşık değil dakikalık randevu verilebilme mümkün olacaktır. Yeni Türkiye’nin heyecanıyla 2023 ve 2071 hedeflerimize adım adım yürümenin heyecanını yaşıyoruz. Bize bu ve benzeri projeler konusunda destek ve teşviklerini hiçbir zaman esirgemeyen sayın cumhurbaşkanımıza, sayın başbakanımıza huzurlarınızda teşekkür arz ediyorum. projenin fikir olarak ortaya çıkmasından olgunlaşma ve projelendirme aşamasına kadar emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. biz bu yola baş koyduk. Bu yolda yorulmak yılmak yok. Bu yolda azim var kararlılık var, iyi niyet var, aşk var. üç katlı büyük İstanbul tünelinin ülkemize sevdamızın başkenti istanbul’a hayırlı olmasını diliyor, nice mega projelerde buluşma temennisiyle selam ve saygılarımı sunuyorum. 

 ÜÇ KATLI DEV

"Üç katlı büyük İstanbul tüneli" adı verilen projeye göre, boğazın altı Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek. 
Karayolu ve metro sisteminin olacağı tünel mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. İncirli'den Sögütçeşme'ye yapılacak hızlı metro hattı bu dev tünelin içinden geçecek. Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak.
Projeninin ayrıntılarını Başbakan Ahmet Davutoğlu saat 10:30'da İstanbul Kongre Merkezinde başlaması beklenen törenle açıklayacak.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »