İstanbul'da şüpheli zarf alarmı

ABD, Kanada, Almanya ve Belçika'nın İstanbul Başkonsolosluklarına gönderilen ve içinden sarı renkte toz maddeler çıkan zarflar, kimyasal terör şüphesine neden oldu.

25 Ekim 2014 Cumartesi 3:19
İstanbul'da şüpheli zarf alarmı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD); KBNR (Kimyasal, Biyolojik, Nükleer ve Radyoloji) ekiplerini, alarm durumuna geçirdi. Yetkililer, "Sarı toz maddelerin sağlığı olumsuz etkileyici ve cildi tahriş edici madde olduğu" şüphesi ile Ankara'daki Hıfzıssıha laboratuvarlarına gönderildiğini belirtti. Tahlilerin sonuçlarının yarın alınabileceği dile getirildi.
ABD, Kanada, Almanya ve Belçika'nın İstanbul başkonsolosluklarında içinden sarı renkte toz maddeler çıkması üzerine, AFAD alarm durumuna geçti. Kriz yönetiminin koordinasyonunu AFAD Başkanı Fuat Oktay üslendi. Konsolosluk yetkilileri, AFAD timleri tarafından yapılması gerekenler konusunda bilgilendirildi. Ayrıca AFAD akşam saatlerinde internet sitesinden "Şüpheli zarf ve paket durumlarında izlenecek adımlar" başlığı ile yayınladığı duyuruyla yapılması gerekenleri sıraladı.
11 ildeki KBNR timleri de, alarm durumuna geçirildi. AFAD KBRN ekipleri, konsolosluklardaki şüpheli zarfları prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabi tuttu. Zarftaki şüpheli maddeye maruz kalan ortam ve canlılar özel kimyasal temizleyicilerle dekontemine edildi. Zarflardan alınan numuneler, Ankara'daki Hıfzısıhha labaratuvarlarına gönderildi. Tahlil sonuçlarının yarın alınması bekleniyor, Yetkililer, Milliyet'e yaptıkları değerlendirmede, "sarı toz maddelerin sağlığı olumsuz etkileyici ve cildi tahriş edici madde olduğu" şüphesi ile Ankara'daki Hıfzıssıha laboratuvarlarına gönderildiğini belirtti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »