İstanbul'da yağmur sürprizi

Sabah saatlerinde etkili olan yağmur, susuzluk korkusu yaşayan İstanbulluları sevindirdi

19 Temmuz 2014 Cumartesi 16:58
İstanbul'da yağmur sürprizi
İstanbul'da saat 09.00 sıralarında başlayan sağanak yağmur adeta hayatı felç etti, çoğu yerde su baskınları yaşandı.
Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşandı. Yollarda su birikintileri oluştu. Araçlar su birikintileri içinden güçlükle ilerleyebildi. Yazlık elbiseleriyle yağmura yakalanlar sırılsıklam oldu. Vatandaşlar duraklara sığınarak yağmurdan korunmaya çalıştı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 08.30 sıralarında Terkos Gölü üzerinde yerel ve ani olarak gelişen şiddetli yağış, Küçükçekmece, İkitelli bölgesinden başlayarak Bağcılar, Güngören ve Haliç çevresinde etkili oldu. Hızlı hareket eden bulutlar, kısa sürede Anadolu Yakası'na geçerek Üsküdar, Ümraniye ilçelerinde etkili yağış bıraktı.

Yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. AKOM, İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ile İSKİ, alarma geçerek ihbarlar doğrultusunda su baskınlarına müdahale etti. Birimlere bir saatte 420 su tahliyesi müracaatı geldi. Tahliye çalışmalarına, 55 motopomp, 28 vidanjör, 15 kuka (kanal açma aracı) ile 200 personel katıldı.
 

Bir saatte 60-70 kilogram yağış düştü


Yerleşim alanlarında etkili olan sağanak Terkos, Sazlıdere, Alibey, Elmalı ve Ömerli su toplama havzalarına ciddi yağış bıraktı.

Bölgesel başlayan yağış bir saatte metrekareye 60-70 kilogram yağış bıraktı. Bir saatte Sazlıdere'ye 70, Küçükçekmece'ye 60, İkitelli'ye 57, Beşiktaş'a 46, Bağcılar'a 43, Kadıköy'e 42, Eminönü'ne 37, Fatih'e 29, Eyüp'e 22 ve Şile'ye 20 kilogram yağış düştü.
 

Üsküdar meydanı sular altında kaldı


Anadolu Yakası'nda etkili olan sağanak nedeniyle Üsküdar meydanı yine sular altında kaldı. Yoldaki su taşkınlığı adeta deniz ile karayı birleştirirken, sürücüler güçlükle ilerleyebildi.

Sağanağın etkisiyle Kadıköy Kurbağalıdere'de su seviyesi yükseldi. Derenin Fikirtepe bölümünde meydana gelen toprak kayması dere kenarındaki doğalgaz borusunda gaz kaçağı oluşturdu. Durumun haber verilmesinin ardından olay yerine gelen İGDAŞ ekipleri, gaz kaçağını kesti.

Yağışa hazırlıksız yakalanan İstanbullular, zor anlar yaşadı. Kısa sürede yollarda su birikintileri oluşurken, bazı caddelerde meydana gelen sel, araçların zorlukla ilerlemesine neden oldu. 

Bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katlarını su bastı, rögarlar taştı. Kentin bazı caddelerinde sel oluşurken, araçlar yollarda kaldı. 

Sağanak sırasında kentin bazı bölgelerinde elektrik kesintisi yaşanırken, telefon, uydu yayınlarında aksamalar oldu.
 

Yağış devam edecek


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısında halen İstanbul çevresinde devam eden yağışların, öğle saatlerinden sonra etki alanını arttırarak, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'da kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde devam etmesi beklendiği belirtildi.

Uyarıda, vatandaşların ve yetkililerin, lokal su baskını, yerel dolu, kısa süreli kuvvetli rüzgar gibi oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları istendi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »