20 Haziran 2018, Çarşamba

İstanbul'daki Darbe Girişimi davalarında ilk karar açıklandı!

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliğini işgal eden askerlere yardıma gitmeye çalışan 1'i tutuklu 24 sanığın yargılandığı davada mahkeme, tutuklu sanık Astsubay Yusuf Yıldız'ın "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

7 Temmuz 2017 Cuma 18:28
İstanbul'daki Darbe Girişimi davalarında ilk karar açıklandı!
İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık Yusuf  Yıldız ve sanık avukatları ile TBMM ve Başbakanlık avukatları katıldı.

Duruşmada TBMM adına katılma talebinde bulunan avukat Faik Işık, darbe  girişimi sırasında meclisin de bombalandığını anlatarak, sanığa sadece anayasa  düzen değiştirmeye teşebbüs etmek suçundan değil,  TCK'nın 311. maddesinde yer  alan "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan  kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen  yapmasını engellemek" suçundan da ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, verdiği ara kararında TBMM'nin katılma talebini kabul etti.

Sanık avukatı da söz alarak, müvekkilinin alt rütbede bir asker  olduğunu ve bu nedenle kendisine verilen emir doğrultusunda hareket ettiğini  savunarak, müvekillinin herhangi bir örgüte üye olmadığını öne sürdü.

Yıldız'ın olay gecesi silah kullanmadığını iddia eden sanık avukatı,  müvekkilinin beraatini istedi.

Son sözü sorulan sanık Yusuf Yıldız, 15 Temmuz'da mesai bitimine  müteakip evine gitmeyi beklerken şu anda vatan haini olarak mahkeme karşısında  olduğunu belirterek, "FETÖ'cü değilim. Darbeyi destekleyen bir tavrım ve fiilim  olmadı. Darbe toplantısına katılmadım, beraatimi talep ediyorum" dedi.

Karar

Duruşmada verilen kısa bir aranın ardında hükmü açıklayan mahkeme,  tutuklu sanık astsubay Yusuf Yıldız'ın  "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya  teşebbüs'" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini karara  bağladı.

Mahkeme, sanığın atılı suç nedeniyle bir pişmanlığının bulunmayışı ve  verilen hapis cezasının geleceği üzerindeki olası etkisi nazara alınarak Yıldız  hakkında indirim maddelerinin uygulanmasına gerek yer olmadığını karar verdi.

Sanık hakkında her ne kadar "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve  "Türkiye Cumhuriyeti hükümütini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından  cezalandırılması istemiyle dava açılmış ise de sanığın söz konusu kurumlara karşı  bir eyleminin olmadığı kanaatine varan mahkeme heyeti, sanığa bu suçtan ceza  verilmesine yer olmadığını karara bağladı.

Mahkeme heyeti, sanığa yöneltilen "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Erlere beraat

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, olay tarihinde er olarak görev yapan  diğer 23 sanığın ise suç işleme kasıtlarının olmaması nedeniyle tüm suçlardan  beraatini kararlaştırdı.

Söz konusu karar, FETÖ'nün İstanbul'daki darbe girişimine ilişkin  açılan davalarda verilen ilk karar oldu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »