İstanbul’daki matbaaya yargısız baskın

Cumhuriyet Gazetesi’nin Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun son sayısından bazı karikatürlere yer vereceği bilgisi üzerine polis dün gece yarısı matbaaya baskın düzenledi. Aralarında Cumhuriyet’in de bulunduğu gazeteleri taşıyan kamyonlar herhangi bir yargı kararı olmaksızın 40 dakika bekletildi.

14 Ocak 2015 Çarşamba 19:43
İstanbul’daki matbaaya yargısız baskın
12 çalışanını geçen hafta kanlı baskında kaybeden Charlie Hebdo’nun son sayısı, bugün 3 milyon nüsha ile Avrupa’da satışa çıktı. Türkiye’de de Cumhuriyet Gazetesi bugünkü sayısında, son sayının bazı karikatür ve yazılarından derlediği 4 sayfalık özel bir bölüm yayınlama kararı aldı.

Bu kararın sosyal medya üzerinden yayılması üzerine İstanbul polisi, Cumhuriyet’in yanı sıra çok sayıda gazetenin baskısının yapıldığı Hadımköy’deki DPC tesislerine bu sabaha karşı 01.00 sıralarında 3’ü resmi 5’i sivil toplam 8 kişilik bir polis ekibiyle çıkarma yaptı.  Basılan gazeteleri İstanbul ve çevresine dağıtmak üzere matbaadan çıkmaya hazırlanan kamyonlar, polis ekipleri tarafından durduruldu.

Duruma müdahale eden DPC ve YAYSAT yetkilileri, kamyonlarda Cumhuriyet dahil olmak üzere farklı birçok gazete bulunduğunu belirterek, dağıtımın durdurulmasına ilişkin bir mahkeme kararı olup olmadığını sordu. Herhangi bir yargı kararı gösteremeyen polisler kamyondan aldıkları Cumhuriyet Gazetesi nüshasını basın savcısına gönderdiklerini bildirdi. Savcıya gönderilen nüshanın incelenmesinin ardından polis ekipleri saat 01.40 sıralarında kamyonların matbaadan çıkışına izin verdi. Polisin gece yaptığı bu müdahale nedeniyle birçok gazetenin İstanbul ve çevresine dağıtımında aksaklıklar yaşandı.

Cumhuriyet Gazetesi önünde polisten güvenlik önlemi

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun bugünkü sayısından bir bölümünün Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanacağı haberleri üzerine, gazete binası önünde polis güvenlik önlemi aldı.
Saat 24.00 sıralarında "akrep" diye tabir edilen zırhlı polis aracı gazete binası önünde beklemeye başladı. Saat 01.00'dan itibaren de gazeteye çıkan Şişli Büyükdere Caddesi'ni Abide-i Hürriyet Caddesi'ne bağlayan yol, Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sokağı ve İstiklal Sokak güvenlik şeridi ve demir bariyerlerle araç trafiğine kapatıldı. Sabah saatlerinde kapanan yolları kullanarak işe ve okula gitmek isteyen çok sayıda vatandaş geri dönmek zorunda kaldı.

Okula gitmek için gazete önündeki yolu kullanmak isteyen Emir Bakır "Okula gidiyordum. Bir de baktım ki yollar kapalı. Ne olduğunu ben de anlamadım. Orada polisler bekliyor ama neden beklediklerini de bilmiyorum. Şimdi okula nasıl gideceğim?" dedi.
Polislerin gazete önünde ve çevresinde bekleyişi sürerken, gazetenin güvenlik personellerinin de nöbet tuttuğu görüldü.


3 KİŞİ PROTESTO ETTİ

Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan bölümlerde Hz. Muhammed'in de karikatürünün yer alacağını zanneden 3 kişi, gece gazete binasının bulunduğu sokağa gelerek basın açıklaması yaptı.

Ayrıca sabah saatlerinde bölgeye Özel Harekat Timleri de sevk edildi.

SAAT 09:00'DA SOKAK AÇILDI

Sabah saat 09:00 sıralarında Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde alınan güvenlik tedbirleri kısmen azaltıldı. Yaya ve araç trafiğine kapatılan gazetenin bulunduğu İstiklal Sokağı, saat 09:00'da açıldı.


KAMYONLAR MATBAA ÇIKIŞINDA DURDURULDU


Cumhuriyet Gazetesi'nin basıldığı matbaa çıkışında polis dağıtım kamyonlarını durdurdu. Saat .01.10'da kamyonları matbaadan çıkarken durduran polis ekipleri 40 dakika süreyle Cumhuriyet Gazetesi'ni kontrol etti. Emniyet yetkilileri savcılığı arayarak yayın hakkında bilgi verdi. Savcılık, Charlie Hebdo kapak karikatürünün seçkide yer almadığı bilgisi üzerine kontrol sona erdi ve kamyonların dağıtıma çıkmasına izin verildi.

ANKARA BÜROSU ÖNÜNDE DE ÖNLEM

Polis ekipleri olay çıkma ihtimaline karşı Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu önünde güvenlik önlemi aldı.

CUMHURİYET'TE BUGÜN NE VAR?

FRANSA’da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo yeni sayısıyla çıktı; raflarda yerini aldı. Cumhuriyet gazetesi de, dünya genelinde 16 dilde 3 milyon basılan 16 sayfalık Charlie Hebdo Dergisi’nden 4 sayfa yazı ve karikatür seçkisine yer verdi.

Gazetede yayımlanan bölümlerde, saldırıyı kınamak için sokaklara çıkanların resimlerinin üzerine konuşma baloncuğu açılarak "özgürlük" ve "demokrasi" yazıları yazıldı. Dergide Katoliklerin dini lideri Papa Francisco karikatürleri yer aldı. Bir karikatürde Nijerya’da Boko Haram örgütünün öldürdüğü 2 bin kişiden bahsedildi. Derginin yazarı Antonio Fischetti "Ölmediler İşte" başlıklı yazısında, silahlı saldırıda hayatını kaybeden arkadaşlarından bahsetti; onlara özlemini dile getirdi. Saldırıda hayatını kaybeden yazar ve çizerlerin karikatürlerine de yer verildiği görüldü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »