İstanbul'u sağanak yağış vurdu!

İstanbul'da dolu ve şiddetli sağanak yağmur, etkili olmaya başladı. Kentte şiddetli yağış, etkisini fırtına ile artırarak sürüyor. İstanbul'da etkili olan şiddetli yağışın ardından seferler art arda iptal edildi. Metro ve metrobüs seferlerinde aksamalar yaşanıyor. Atatürk Havalimanı'nda ise uçuşlar durduruldu. Yağış ve fırtına sebebiyle geçici süreyle trafiğe kapatılan Avrasya Tüneli'nde seferler normale döndü. Karaköy-Kadıköy seferlerinde deniz otobüsü kayalıklara çarptı.

27 Temmuz 2017 Perşembe 19:56
İstanbul'u sağanak yağış vurdu!
İstanbul'da Meteorolojinin uyarılarının ardından akşam saatlerinde gökyüzünü kaplayan siyah bulutlarla hava bir anda karardı.  Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının ardından beklenen şiddetli yağış akşam saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başladı. İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağıştan dakikalar önce gökyüzünü siyah bulutlar kapladı. Normal şartlarda havanın kararmasından yaklaşık 2 saat önce gökyüzündeki bulutlar İstanbul’da havayı kararttı

Kent genelinde akşam saatlerinde yer yer dolu şeklinde yağan sağanak nedeniyle trafikte de aksamalar yaşanıyor. 

Saat 18:00 itibariyle bir anda yağmur bulutlarının İstanbul semalarında görünmesinin ardından şiddetli fırtına ile birlikte kentin birçok bölgesinde dolu yağışı da görüldü.

AKSARAY'DA VATANDAŞLAR OTOBÜSÜN ÜZERİNE ÇIKTI

Aksaray'da şiddetli yağışın ardından meydana gelen selde mahsur kalan vatandaşlar otobüsün üzerine çıktı.
İstanbul'da etkili olan şiddetli yağışın ardından yolları su bastı. Araçlar sel sularına gömülürken vatandaşlar da yolda mahsur kaldı. Sel suları içinde mahsur kalan vatandaşlar çeşitli yollarla kurtulmaya çalışırken bazı vatandaşların da otobüsün üzerine çıktığı görüldü.

UÇAK SEFERLERİ YAPILAMIYOR

İstanbul'da yağmurun etkili olduğu akşam saatlerinde, 'CB' (kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlar Atatürk Havalimanı'na inecek uçakları olumsuz etkiledi.Şu an Atatürk Havalimanı'na inişler yapılamazken bazı uçaklar başka meydanlara yönlendirildi. CB bulutlarına yakalanmak istemeyen pilotlar, iniş için yaklaşma yapamayınca havada tur atmak zorunda kaldı.

 İBB BÖYLE UYARMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada,  Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hava tahmin raporu doğrultusunda İstanbullulara  uyarıda bulunuldu.

Buna göre, bugün öğleden sonra ve akşam saatlerinde Marmara Bölgesi  başta olmak üzere yurdun kuzeybatı kesimlerinde gök gürültülü sağanak etkili  olacak.

Edirne ve Kırklareli çevrelerinde çok kuvvetli olacak yağışlar  metrekareye 51-75 kilogram, Çanakkale, Tekirdağ ve İstanbul'un batı çevrelerinde  kuvvetli olacak yağışlar ise metrekareye 21-50 kilogram düşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, alınan meteorolojik ihbar  doğrultusunda AKOM  planlamasıyla İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Daire  Başkanlığı, Halkla İlişkiler, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Zabıta Daire  Başkanlığı, Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, İSTAÇ çalışmalarını  tamamladı.

Yağışla birlikte rüzgarın da kuzey yönünden kuvvetlice ve aralıklarla  fırtına şeklinde (20-60km/s) esmesi bekleniyor.

AKOM'un açıklaması

AKOM'dan yapılan açıklamada ise İstanbul'da gün içerisinde az bulutlu  ve açık olması beklenen havanın, akşam saatlerinde yerini çok bulutlu ve yer yer gök gürültülü sağanağa bırakmasının beklendiği belirtildi.

Yağışın özellikle gece saatlerinde etkisini artıracağının tahmin  edildiği vurgulanan açıklamada, İstanbullular ani sel ve su baskınlarına karşı  uyarıldı.

Açıklamada, yağışlı hava ve kuzeyli rüzgarların akşam saatlerinde  etkili olmasıyla sıcaklıkların hissedilir derecede azalarak, mevsim normallerine  gerilemesinin beklendiği de ifade edildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilere göre ise İstanbul'da akşam  saatlerine kadar hakim olacak parçalı bulutlu hava, gök gürültülü sağanağa  dönüşecek ve 32 derecelerde seyreden sıcaklık da 24 dereceye kadar düşecek.

Yağışın yarın da devam etmesiyle kentteki sıcaklık en düşük 21, en  yüksek 26 derece olacak. Yağışlı hava cumartesi günü yerini parçalı bulutlu  havaya bırakacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »