İşte Akil İnsanların raporları

Çözüm sürecine destek için kurulan Akil İnsanlar Heyeti iki aylık çalışmalarını tamamladı. Dün Başbakan Erdoğan'la son kez bir araya gelen Akiller, Erdoğan'a hazırladıkları raporları sundular. Peki Akillerin o raporlarında neler var?

27 Haziran 2013 Perşembe 7: 0
İşte Akil İnsanların raporları
Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi dün son kez Akil İnsanlar Heyeti'ni ağırladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile final toplantısını yapan Akil İnsanlar iki aylık çalışmalarının sonucunda hazırladıkları çözüm süreci raporlarını Başbakan'a sundu. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik açıklama yaparken Gezi Parkı olaylarının toplantıda konuşulmadığını kaydetti.

Basına kapalı düzenlenen toplantı öncesi Akil İnsanlar Heyeti'nden bazı üyeler basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Doğu Anadolu Akillerinden Abdurrahman Kurt yaptıkları görüşmelerde, bölgeyi gezen insanların bölünme fobisinin ne kadar gerçek dışı olduğunu gördüğünü söyledi. Ortak yaşam iradesinin güçlü olduğunu gözlediklerini ifade eden Kurt, “Gezi olayları süreci etkiler mi” sorusu üzerine şunları söyledi: Raporlarda böyle bir şey yok. İstişare edilirken gündeme gelebilir. Gezi olaylarında herkesin kendine göre çıkarması gerekenler var elbette. Herkesin ihtiyaçlarına cevap vermek için biraz daha yakınlaşmak kucaklaşmakla ilgili dersler çıkarılmalı. 

‘KAN DURSUN’ 


İç Anadolu Bölgesi Akil Heyeti Başkanı Ahmet Taşgetiren de her bölgeden gelen raporların farklı olabileceğine vurgu yaparak “İç Anadolu’daki genel fotoğraf barış sürecinin sonuna kadar desteklendiğinin fotoğrafıdır. Yani herkesin bu kan dursun, bu çatışma süreci sona ersin, ülke bir kardeşlik iklimini yaşasın tarzında bir taleptir” dedi. 

YENİ ANAYASA TALEBİ 


Marmara Bölgesi Heyeti’nden Levent Korkut da “Çözüm sürecine ilişkin en çok ne talep edildi?” sorusuna “Yeni Anayasa” yanıtını verdi. Korkut şöyle devam etti: Yeni Anayasa bağlamında aslında farklı kesimler ve bireyler daha fazla özgürlük ve demokrasi talep ediyorlar. Bunu çözüm süreciyle de bağdaştırıyorlar. En büyük tedirginliklerden biri “Süreci acaba geri döner mi.” Dönmemesi gerekir diye düşünenler fazla.

58 AKİL KATILDI


62 Akil İnsan’dan 58’i katılırken köşe yazısında heyetten istifa ettiğini açıklayan Murat Belge ile Prof. Dr. Baskın Oran’ın yanı sıra, Kürşat Bumin ve Şemsi Bayraktar da mazeret bildirerek buluşmada yer almadı. İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen toplantıya, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile Kamu Güvenliği Müsteşarı Mehmet Ulvi Saran da katıldı.

Peki, Akil İnsanlar'ın Başbakan Erdoğan'a sunduğu raporlarda ne var? İşte çözüm süreci çalışmalarını tamamlayan akillerin raporları...

MARMARA BÖLGESİ RAPORU


DOĞU ANADOLU BÖLGESİ RAPORU


GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ RAPORU

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »