İşte Avrasya Tüneli'nin açılış tarihi!

Başbakan Binali Yıldırım, Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel atma töreninde konuşuyor. Yıldırım, tarihi proje olarak adlandırılan Avrasya Tüneli'nin 20 Aralık'ta açılacağını söyledi.

11 Haziran 2016 Cumartesi 15:45
İşte Avrasya Tüneli'nin açılış tarihi!
İşte o konuşmadan satır başları

İstanbul'a kazandıracağımız bu eserin temelini atmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hayırlı olsun. İstanbul Türkiye'nin özetidir. İstanbul'a hizmet etmek ibadet gibidir. Halka hizmet hakka hizmettir.

1994 YILI İSTANBUL İÇİN DÖNÜM NOKTASIDIR

İstanbul'un 1994'den önce nasıl olduğunu gençler bilmez ama bizim yaşımızdakiler çok iyi bilir. İstanbul çamur, çukur ve çöp olarak özetleniyordu. İçinizden çıkan biri İstanbul buna layık değil dedi, İstanbul'u kurtaracağım dedi ve siz de onu belediye başkanı seçtiniz. 1994 İstanbul için dönüm noktasıdır. İstanbul'da başlayan kutlu yürüyüş bugün Türkiye'de liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde devam ediyor. Marmaray açıldığı günden beri 142 milyon İstanbulluya hizmet etti.İşte hizmet bu, işte Ak Parti farkı da bu.

7 DEV PROJE

İstanbul'a ne yapsak azdır, bizim bu şehre borcumuz var. 7 tepeli İstanbul'a 7 büyük proje yapacağız.

1-Marmaray:Yapıldı açıldı
2-Avrasya Tüneli: Fatih'in gemileri karadan yürüttüğünü biliyorsunuz.Onların torunları biz trenleri denizin altından yürütmez miyiz. Yanında şimdi arabalar için tünel yapıyoruz. 20 Aralık'ta da onun açılışını hep birlikte, Cumhurbaşkanımızla beraber yapacağız.

3-Yavuz Sultan Selim köprüsü: Yetmedi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos'ta da büyük bir coşkuyla beraber açacağız.  İstanbul'u komşu kapısı yapacak, İstanbul İzmir otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü, dünyanın dördüncü büyük köprüsü. Onun açılışını da 30 Haziran'da yapacağız, hepinizi bekliyorum. Orada köprüyü açacağız, iftarı da beraber yapacağız.
4-İstanbul-İzmir otoyolu ve Osmangazi Köprüsü: Dünyanın 4. büyük köprüsü. Bu ayın 30'unda açacağız inşallah.
5-İstanbul-Ankara hızlı treni: Yaptık, hizmete aldık. Hayırlı olsun
6- 3. Havlimanı:Dünyanın en büyük havalimanı İstanbul'a yakışır. 2018'de dünyanın en büyük havalimanını açacağız
7-Kanal İstanbul: İstanbul ikinci boğaza kavuşuyor. Adı gibi aslan bir ulaştırma bakanımız var. İnşallah kanal İstanbul'u da yapacak, İstanbul'un trafik sorununu da çözecek.

İSTANBUL TRAFİĞİ RAHATLAYACAK

Bugün 146 km metro hattı çalışır durumda. Önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde raylı sistem hattını 400 km çıkartacağız. Hedef ise 990 km'lik hedefimize ulaşmaktır. İstanbul'un hala trafik sorunu var. 14 milyon nüfus, 28 milyon seyahat var. Büyük şehirlerin hepsinde bu sorun var ama önemli olan bu sorunu azaltmak. Yavuz Sultan köprüsü açılınca kamyonlar oraya gidecek biraz rahatlayacak. yarım kalan banliyo hatları tamamlanınca biraz daha rahatlayacak. Burası da açılacak, 9 km deyip geçmeyin insanlar kara yolunu bırakıp metroyu çekecek. Buraya 1 milyar, 200 milyonluk bir yatırım yapacağız. Eskiden bu paraları hayal etmek bile mümkün değildi. 70 cente mahkum bir Türkiye'den bu hale geldik. işte bu sizin başarınız. Ne kadar övünseniz azdır. AK Parti iktidara geldi Türkiye'nin önü açıldı

BUNLARIN KUTSALI YOK

Dün Van'daydık.Orada birlik beraberlik için güzel bir mesaj verdik. Orada gençelere söyledim. Terör örgütlerinin oyununa gelmeyin. Bu yol umutsuz bir yoldur. Bu mübarek ayda terör örgütlerinin yaptığını görüyorsunuz. Gözlerini kırpmadan adam öldürüyorlar.  Bunların hiçbir kutsalıyok. Ramazan bilmezler, bayram bilmezler.Şehitlerimiz ölmedi, onlar bizim kalbimizin en güzel köşesinde yaşıyorlar.

İSTANBUL TRAFİĞİ İÇİN EYLEM PLANI

İstanbul bugün dünyanın en güzel şehri, hiç tartışasız, daha da güzel olacak. İstanbul'un sokaklarına, ana caddelerine bakın. Her yer yemyeşil çiçeklerle bezenmiş. Bu bizim hayalimizdeki şehir. İstanbul bize müjdelenen şehir, İstanbul'a hizmet bizim boynumuzun borcu. Raylı sistemler tamamlanacak, İstanbul'da trafik sorununu rahatlatmak için bir eylem planını belediyemizle hazırlayıp yakında sizlerle paylaşacağız.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »