İşte Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı!

OHAL’in yürürlükte olduğu Fransa bugün cumhurbaşkanını seçti. Sandık çıkış anketlerine göre Emmanuel Macron, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Macron yüzde 65.1 oy aldı.

7 Mayıs 2017 Pazar 22:33
İşte Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı!
Fransa yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandığa gitti.

İkinci turda Sosyalist Partinin eski Ekonomi Bakanı ve Yürüyüş Hareketi Lideri 39 yaşındaki Emmanuel Macron, aşırı sağcı ve Ulusal Cephe partisinin eski lideri 48 yaşındaki Marine Le Pen’e karşı yarıştı.

Kamuoyu araştırmaları seçimin sonucunu birkaç puanla ortaya koydu. Anketlere göre seçimi yüzde 60’ın üzerinde alacağı oy ile Macron’un kazanacağı tahmin edildi. Gerçekten de Macron yüzde 61.5 ile seçimi kazandı.

Seçimlerin ilk turunda olduğu gibi Fransa yine ‘Olağanüstü Hal’de seçime gitti. Seçimlerde yaklaşık 67 bin oy kullanma merkezinde 50 bin'e yakın güvenlik görevlisi görev yaptı.

Seçimlerin sona ermesinin hemen ardından sandık çıkış anketleri  yayımlandı.  Ancak resmi sonuçlar Anayasa Konseyi tarafından 10 Mayıs'ta açıklanacak.

BOMBA PANİĞİ 

Fransa'da cumhurbaşkanı Macron'un seçimin ardından akşam konuşma yapacağı meydanda şüpheli bir çanta bulunmasının ardından  bölge polis tarafından boşaltıldı.

Polis birimleri dünyanın en önemli müzelerinden Louvre'un bulunduğu alanı güvenlik koridoruna alarak, bölgedeki vatandaşları ve turistleri çevreden uzaklaştırdı.

Çantanın polis köpeği tarafından akşamki konuşmayı takip edecek medya mensupları için kurulan çadırın yanında bulunduğu bildirildi.

Seçim kampanyası döneminde Louvre'da bir saldırgan, bölgede görev yapan bir askere bıçakla saldırmıştı.

Fransa'da son iki yıl içinde gerçekleşen terör saldırılarında 230'dan  fazla kişi hayatını kaybetmişti.

SIRADIŞI PROTESTO: FEMEN YİNE SAHNEDE

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanma işlemlerinin başlamasıyla başkent Paris sokakları FEMEN grubunun aşırı sağcı lider MArine Le Pen karşıtı gösterilerime sahne oldu. Aktivist kadınlar yine üstsüz bir şekilde Le  Pen karşıtı sloganlar attı. Polisin medyanın görüntü almaması için yoğun çaba göstermesine rağmen FEMEN üyeleri istediğine kavuştu. Polisİn güçlükle durdurduğu kadınlar yakalanmamak için tel örgüleri bile aşmaya çalıştı.

FRANSA'NIN EN GENÇ CUMHURBAŞKANI

39 yaşındaki Emmanuel Macron Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı oldu.

Macron’u, ilk tur oylamalarda elenen merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi adayı François Fillon ve Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon da destekliyor.

İlk tur seçimlerde yüzde 24,01 oy alan Macron’u desteklediklerini açıklayan iki siyasi isimle birlikte Macron’un oy potansiyelinin yüzde 50’nin üzerine çıktığı belirtilmişti.

‘BENİ DESTEKLERSEN BAŞBAKAN OLURSUN’ SÖZÜ

İlk tur seçimlerde yüzde 21,30 oy alan Marine Le Pen, ikinci turda aradığı desteği muhafazakar sağcı Ayağa Kalk Fransa (DLF) Partisi Başkanı Nicolas Dupont-Aignan'da buldu. Ancak o destek de Le Pen’in seçilmesi durumunda Aignan‘a Başbakanlık sözü vermesiyle oldu.

Seçime günler kala Macron ile Le Pen’in canlı yayında kozlarını paylaştığı sırada Le Pen’in Macron’a karşı alaycı tavrı destek kaybına neden oldu.

SEÇİME MACRONLEAKS GÖLGE DÜŞÜRDÜ

Macronleaks olarak adlandırılan ve cumhurbaşkanı seçimine iki gün kala internet ortamında yayılan cumhurbaşkanı adayı Macron'un seçim kampanyasına ait bilgileri içeren elektronik postalar ülkede tartışma konusu olmuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »