İşte İstanbul'daki yağışın bilançosu: 2 saatte 2563 şimşek ve yıldırım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2 saatlik yağmur sırasında toplam 2563 adet şimşek ve yıldırım hadisesi meydana geldiğini ve yıldırımlar nedeniyle 18 yangın çıktığını açıkladı. İBB verilerine göre en çok yağış 118 kilogram ile Silivri'nin Çanta beldesine düştü. İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bölgede incelemelerde bulundu.

18 Temmuz 2017 Salı 18:57
İşte İstanbul'daki yağışın bilançosu: 2 saatte 2563 şimşek ve yıldırım
 İstanbul'da gece başlayan ve sabah saatlerinden  itibaren etkisini artırıp, gün boyu devam eden sağanak nedeniyle birçok noktada  su baskınları yaşandı, trafiğin durma noktasına geldiği kentte, bazı vatandaşlar  evlerinde mahsur kaldı. Kentte gece saatlerinden itibaren etkili olan gök gürültü kuvvetli  sağanak, başta trafik olmak üzere yaşamı olumsuz etkiledi.

 Yağış nedeniyle bazı noktalarda trafik durma noktasına geldi. Yollarda  oluşan su birikintileri nedeniyle araçlar ilerleyemezken, birçok araç yolda  kaldı. Şehrin ana arterlerinde trafik tıkanırken, toplu taşımada da kent  genelinde aksama yaşandı. Şehirde birçok kavşak ve viyadük sular altında kalırken, aşırı yağış  nedeniyle trafikte seyretmeye çalışan bazı metrobüslerin içine su girdi, bazı  metro ve metrobüs duraklarını ise su bastı. Bazı metro, hafif metro ve tramvay seferleri durdu.  Aşırı yağışın ardından Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü olumsuz hava  koşulları nedeniyle geçici süreyle trafiğe kapatıldı. Bir süre sonra durumun  normale dönmesiyle tünel her iki yönde de hizmet vermeye başladı.

UÇAKLAR HAVADA TUR ATTI

 İstanbul hava sahası üzerine yoğunlaşan elektrik yüklü bulutlar olarak  adlandırılan Cumulonimbus (CB) bulutları, pilotlara zor anlar yaşattı. Bulutlar  nedeniyle Atatürk Havalimanı'na iniş yapamayan uçaklar, havada tur atmak zorunda  kaldı. Yakıtı azalan uçaklar ise İstanbul'a yakın başka havalimanlarına  yönlendirildi.

İBB EKİPLERİ ALARMA GEÇTİ 

 İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamada, son  meteorolojik verilere göre metrekareye 65 kilogram yağış düştüğü bildirildi.  Yağışla beraber rüzgarın saatteki hızının 70-80 kilometreye kadar çıktığı  belirtildi.  Yağışın özellikle Silivri, Büyükçekmece, Başakşehir, Üsküdar, Şişli,  Fatih ve Bakırköy bölgelerinde etkili olduğu bilgisi verildi.

EN ÇOK YAĞIŞ SİLİVRİ'YE DÜŞTÜ 

Sele neden olan sağanak yağış ile ilgili  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  açıklama yaptı. İstanbul genelinde sabah 7:30-9:30 saatleri arasında 45-55dk süre ile etkili olan şiddetli yağış sonucu farklı bölgelerimideki meteoroloji istasyonlarından kaydedilen yağış miktarlarına göre  İstanbul'da en fazla yağış, metrekareye 118 kilogramla Silivri'nin Çanta beldesi oldu. En az yağışın olduğu yer ise metrekareye 27 kilogramın düştüğü Terkos oldu.

Buna göre, metrekareye düşen yağış miktarı Silivri Çanta'da 118,  Çatalca'da 70, Kağıthane-AKOM'da 64, Merter'de 63, Bostancı'da 58,6, Hadımköy'de  57, Kilyos'ta 47, Göktürk-Hamidiye'de 44,2, Çavuşbaşı'nda 39,6, Eminönü'nde 31,8,  Terkos'ta 27 kilogram olarak ölçüldü.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »