İşte kayyum atanan 28 belediye!

İçişleri Bakanlığı PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği gerekçesiyle 28 belediyeye kayyum atandığını açıkladı. Kayyum atanan belediyeler arasında Hakkari, Batman, Sur da var... . Kayyum atanan belediyelerden 3'ü Ak Parti, 1'i MHP, 24'ü ise HDP'li.

11 Eylül 2016 Pazar 11:42
İşte kayyum atanan 28 belediye!
Yurt genelinde teröre destek verdiği öne sürülen aralarında Hakkari, Batman, Sur ve Diyadin belediyelerinin de bulunduğu 2'si il 24'ü ilçe 2'si ise belde belediyesi olmak üzere 28 belediyeye kayyum atandı.  Kayyum atama kararının 24'ü PKK, 4'ü ise FETÖ'den yapıldı. Kayyum atanan belediylerden 3'ü Ak Parti, 1'i MHP, 24'ü ise HDP'li.

PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği  gerekçesiyle, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında  görevden alınan 28 belediye başkanının yerine kanun hükmünde kararname gereği 28  kişiyi görevlendirdi. Bu kişiler sabah 09.00 itibariyle görevlerine başladı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI 

 İçişleri Bakanlığı  belediyelere kayyum atanması ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Belediyeler, vatandaşımızın  kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek  ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına  giriyorsa, milli iradeyi gasp edenlere karşı tedbir almak devletin asli  görevidir” denildi. 

İçişleri Bakanlığı açıklamasında "01.09.2016 tarihinde yürürlüğe giren 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Belediye Kanunu'nda düzenleme yapılmış, terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan belediye başkan ve meclis üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır" denildi. Bu kapsamda PKK-KCK ve FETÖ terör örgütlerine yardım ve destek vermekten dolayı haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında 28 belediye başkanının (24'ü PKK-KCK, 4'ü FETÖ) daha önce görevinden uzaklaştırıldığı hatırlatılan açıklamada, "Bu belediye başkanlarının 2'si il, 24'ü ilçe, 2'si belde belediye başkanıdır ve 12'si halen tutukludur. Demokrasi ve hukuk devleti anlayışında millet iradesinin yerel yönetimlere yansıması esastır. Ancak belediyeler vatandaşımızın kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gaspedenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir" ifadesi kullanıldı.
Vatandaşlarımızın verdiği vergilerle oluşan kaynaklar ve verdiği oyla oluşan siyasi irade, terör örgütlerine devşirilemez" denilen açıklama şöyle devam etti:"Seçimle iş başına gelip, milletin hür iradesini suç işlemek için kullanmanın meşruiyeti yoktur. Elbette hiçbir hukuk düzeni hakların açıkça kötüye kullanılmasını korumaz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü işletmek devletin görevidir. Milletin beklediği de budur. Terör örgütleri karşısında ülkenin birlik ve beraberliğini, milletin ferasetiyle, işleyen demokrasi, işleyen hukuk ve işleyen devlet tesis edecektir. Bu işleyişi sağlamayı teminen görevlendirme yapılan belediyelerde kaynaklar terör örgütlerine değil, o yörede yaşayan vatandaşlarımıza sunulacağı için hizmetler en iyi şekilde yürütülecektir."

FETÖ NEDENİYLE KAYYUM ATANAN BELEDİYELER 

Kayyum atanan belediyelerden Pozantı, Aşkale, Çamoluk, Ilgın'daki uygulamalar FETÖ kaynaklı.

Görevlerine başlayan belediye başkanlarının isim ve görev yerleri  şöyle:

      "1 - Batman İl Belediyesi Ertuğ  Şevket Aksoy(Vali Yardımcısı)

      2 - Hakkari İl Belediyesi Cüneyt Epçim (Vali Yardımcısı)

      3 - Adana-Pozantı İlçe Belediyesi Mahmut Sami Baysal

      4 - Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi Mekan Çeviren (Kaymakam)

      5 - Batman-Beşiri İlçe Belediyesi Mustafa Maslak (Kaymakam)

      6 - Batman-Gercüş İlçe Belediyesi Ünal Koç (Kaymakam)

      7 - Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi Murat Kütük (Kaymakam)

      8 - Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi Bilal Özkan (Vali Yardımcısı)

      9 - Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi Şenol Polat

      10 - Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi Bülent Ay (Kaymakam)

      11 - Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi Musa Varıcı

      12 - Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi İbrahim Civalek (Kaymakam)

      13 - Konya-Ilgın İlçe Belediyesi Mehmet Karahan

      14 - Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi Mehmet Yaşar Yeşiltaş (Kaymakam)

      15 - Mardin-Derik İlçe Belediyesi Muhammed Fatih Safitürk (Kaymakam)

      16 - Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi Halit Benek (Kaymakam)

      17 - Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi Ergün Baysal (Kaymakam)

      18 - Muş-Bulanık İlçe Belediyesi Ömer Şahin (Kaymakam)

      19 - Siirt -Eruh İlçe Belediyesi Murtaza Dayanç (Kaymakam)

      20 - Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi Tarık Açıkgöz (Vali Yardımcısı)

      21 - Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi Ahmet Adanur (Kaymakam)

      22 - Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi Savaş Konak (Kaymakam)

      23 - Van-Edremit İlçe Belediyesi İbrahim Özkan (Vali Yardımcısı)

      24 - Van-Erciş İlçe Belediyesi Mehmet Şirin Yaşar (Kaymakam)

      25 - Van-İpekyolu İlçe Belediyesi Önder Can (Vali Yardımcısı)

      26 - Van-Özalp İlçe Belediyesi Serdar Karal (Kaymakam)

      27 - Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi Mustafa Maslak (Kaymakam)

      28 - Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi Bilgehan Karanfil (Vali  Yardımcısı)"

BULANIK BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ATANAN KAYMAKAM MAKAMA OTURDU  

Muş’un Bulanık Belediyesi’ne yapılan kayyum atamasıyla Bulanık Kaymakamı Ömer Şahin atandı.   2014 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi'nden (BDP) Bulanık Belediye Başkanı seçilen Rahmi Çelik ile Belediye Eşbaşkanı Figen Yaşar’ın geçtiğimiz Nisan ayında yapılan terör operasyonunda tutuklanması üzerine belediye başkanlığı koltuğunda Belediye Başkanvekili Arafat Kardağı oturuyordu. Bu sabah yapılan kayyum atamasıyla Bulanık Kaymakamı Ömer Şahin, Bulanık Belediye Başkanlığı görevine atandı.  Belediye başkanlığına kayyum olarak atanan ve makamı oturan Kaymakam Ömer Şahin yaptığı açıklamada, “Tabi burada Bulanık halkının da desteğini alacağız. Kabadayılık, küstahlık yapmayacağız. Sadece vatandaşımıza hizmet yapacağız. Onun için burada görevlendirildik. Allah bizi utandırmasın. Desteklerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bulanıkımıza, memleketimize hayırlı uğurlu olsun” dedi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »