23 Mayıs 2018, Çarşamba

İşte MHP'nin aldığı karar...

Haziran seçimlerine göre oyları yüzde 16.3’ten yüzde 12.3’e düşen MHP’nin vekil sayısı da 80’den 41’e indi. MHP 57 ilde hiç vekil çıkaramadı. Bahçeli istifa söylentilerine ‘Görevimin başındayım’ diye karşılık verdi. Bahçeli’nin kurmaylarıyla toplantısında istifa çağrılarına sert karşılık verilerek “dik” duruşun devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

2 Kasım 2015 Pazartesi 12:19
İşte MHP'nin aldığı karar...
7 Haziran seçiminden sonra izlediği politikayla yeniden seçime gidilmesinde en büyük etkiye yol açan MHP, 1 Kasım milletvekili seçiminden büyük bir yenilgiyle çıktı. Hiçbir ilde birinciliği yakalayamayan ve oy kaybeden MHP, sadece Ardahan’da oyunu artırabildi ve haritadan silindi. 7 Haziran milletvekili genel seçiminde 7 milyon 519 bin oyla yüzde 16,3 oranını yakalayan MHP, ciddi bir irtifa kaybederek yüzde 12,3’e düştü. 1 Kasım’da 4 milyon 561 bin oy alan MHP, yaklaşık 2 milyon oy kaybetti. 7 Haziran’da 80 olan vekil sayısı 41’e inen MHP, 57 ilde hiç vekil çıkaramadı. Daha once milletvekili bulunan 23 ilden eli boş çıkan MHP, 12 ilde de 16 milletvekili kaybetti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi ve seçim bölgesi olan Osmaniye’yi Ak Parti’ye kaptıran MHP, seçim sonuçlarını gösteren haritadan silindi. Sonuçlar MHP’de soğuk duş etkisi yaratırken, sanal alemde Bahçeli’nin istifa edeceği iddiaları yayıldı. MHP yönetiminden ise yalanlama geldi. Ancak kulislerde ülkücü hareket içindeki muhaliflerin önümüzdeki süreçte kurultay düğmesine basabileceği belirtiliyor. MHP yönetimi, yaşanan kan kaybını “türbülans” olarak nitelendirirken, başarısızlığın nedenlerinin başında, “hayırcı” algısının kırılamamasının geldiği değerlendirmesi yaptı.

Bahçeli’nin kurmaylarıyla toplantısında “dik” duruşun devam ettirilmesi kararlaştırıldı. MHP yönetimi, bu sonuçlarla Ak Parti’nin başkanlık sistemi hayalini yeniden canlandırarak rejim değişikliğine gitmek isteyebileceğini kaydetti.

Kaleleri düştü

Bahçeli, dün oyunu kullandıktan sonra MHP Genel Merkezi’ne geçerek seçim sonuçlarını makamından takip etti. İlk seçim sonuçlarının gelmesiyle genel merkezdeki heyecan yerini hayal kırıklığına bıraktı.

Türkiye’nin her ilinde oy kaybına uğrayan MHP, özellikle Selçuklu Hilali olarak bilinen Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Tokat, Kayseri başta olmak üzere birçok ilde kan kaybına uğradı. Oy deposu olan kalelerinde yenilgiye uğrayan MHP’de tabandan özellikle Ak Parti’ye ciddi kayış gerçekleşti. Orta Anadolu, Karadeniz ve İç Ege’de oyların radikal bir oranda Ak Parti’ye yöneldiği gözlendi.

Kilit isimler seçilemedi

Bu seçim sonuçlarıyla MHP’de önemli isimlerde seçilemeyerek TBMM dışında kaldı. Genel Başkan yardımcıları Ruhsar Demirel Eskişehir’de, Sadir Durmaz ise Yozgat’ta seçimi kaybetti. MHP Genel Sekreter Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu Ankara’da kazanamadı.

Aydın, Yılmaz da gitti

Partinin önde gelen isimlerinden TBMM Başkanvekili Koray Aydın da Trabzon’da seçimi kaybetti. TBMM Başkanlık Divanı Katibi Kastamonu Milletvekili Emin Çınar’da Meclis’e girmeyi başaramadı. Uşak’ta Durmuş Yılmaz ve Kütahya’da Alim Işık kazanamayan isimler arasında yer aldı.

Haberal nihayet girdi

Birçok kurmayı Meclis dışında kalan MHP’de Erkan Haberal nihayet milletvekili seçilebildi. 7 Haziran’da kılpayı seçimi kaybeden Lütfü Türkkan ise yine başarı elde edemedi.

MHP, hiçbir ilde birinci çıkamayarak seçim sonuçlarını gösteren haritadan silindi. MHP’nin oyunu artırdığı tek il ise Ardahan oldu. Bahçeli, 7 Haziran’da 1. parti çıktığı memleketi ve seçim bölgesi Osmaniye’yi iki vekilini korumasına rağmen Ak Parti’ye kaybetti. Oylarını yüzde 41,1’den yüzde 34,5’a düşüren MHP, Ak Parti’nin yüzde 10 civarında gerisinde yer aldı.

İstifa iddiası

MHP’de yaşanan kan kaybı sanal alem ve iktidar medyasına yakın zeminlerde, “Bahçeli istifa edecek” iddiaları ortaya atıldı. MHP yönetimi tarafından tepkiyle karşılanan bu iddia sert ifadelerle yalanlandı. Ancak kulislerde ülkücü hareket içindeki muhaliflerin önümüzdeki süreçte kurultay düğmesine basabileceği belirtiliyor. Bahçeli’nin kurmaylarıyla toplantısında istifa çağrılarına sert karşılık verilerek “dik” duruşun devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

Üç kadın TBMM’de

MHP’de kadın milletvekili sayısı ise beşten üçe düştü. TBMM’ye İstanbul’dan Arzu Erdem, Aydın’dan Deniz Depboylu ve Ankara’dan ise Zuhal Topçu girebildi. İzmir’de 1. ve 2. bölgede Senem Kılıç ve Neslihan Çelik de Meclis’e girmeyi başaramadı.Vur de vuralım, öl de ölelim

Bahçeli’nin istifa edeceğine ilişkin iddialara tepki gösteren ülkü ocaklarından bir grup genç, genel merkez binası içinde, “Hareketin lideri Devleti Bahçeli”, “Lidere sadakat şerefimizdir”, “Durma ilerle evlatların seninle”, “Vur de vuralım, öl de ölelim” sloganları attı.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »