12 Kasım 2018, Pazartesi

İşte Türkiye'nin ilk uydu merkezi

TAI bünyesinde kurulan Türkiye'nin tam kapsamlı ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi, Anadolu Ajansı tarafından görüntülendi. Kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği merkezde, Türksat 6A'nın üretimi yapılacak.

19 Kasım 2017 Pazar 15:52
İşte Türkiye'nin ilk uydu merkezi
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ  (TUSAŞ/TAI) bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve  Test (USET) Merkezi kapılarını Anadolu Ajansına (AA) açtı. 

Göktürk-1 uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testlerinin  gerçekleştirildiği Merkezde, Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A  geliştirilerek üretilecek.

Milli Savunma Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türksat AŞ tarafından yatırım maliyeti  karşılanan Merkezin işletmesini TAI yapıyor. TAI, uzman personeli ve endüstriyel  altyapılarıyla USET Merkezi'nin ihtiyaç duyduğu tüm teknik desteği tek başına  sağlıyor. Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik temiz oda ve yer destek ekipmanlarına  sahip Merkezde, kütlesi 5 tona kadar birden fazla uydunun aynı anda montajı,  entegrasyonu ve test faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek Merkezde, ilk olarak  Göktürk-1 uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri yapıldı.

Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bu tesis sayesinde uzay  sistemleri montajı, entegrasyonu ve test hizmetleri alanında uluslararası oyuncu  konumuna geldi.

Merkez, askeri havaalanına doğrudan bağlantısıyla emniyet, maliyet ve  risk yönetimi açısından büyük avantaj sağladı.

Yer gözlem, haberleşme ve benzeri özelliklerdeki tüm uzay  sistemlerinin fırlatılmaya hazır hale gelinceye kadar yapılması gereken tüm  aşamalarında hizmet verebilecek şekilde tasarlanan USET Merkezi'ndeki uydu montaj  faaliyetleri kapsamında, ekipman, alt sistem, kablolama ve yapısal parçalar bir  araya getirilerek uydunun oluşturulması amaçlanıyor. Buradaki "entegrasyon"  faaliyetleriyle ekipman ve alt sistem bağlantıları yapılacak uydular, işlevsellik  kazanacak.

Uydunun uzayda karşılaşabileceği olası tüm senaryoların oluşturularak  uydu bileşenlerinin performanslarının doğrulanacağı "fonksiyonel testler"in  gerçekleştirileceği merkezde, "çevresel testler" de yapılarak uydu ve uydu  bileşenlerinin fırlatıcı ve yörüngedeki çevresel koşullara dayanıklılığı  doğrulanacak.

"Isıl vakum testleri"yle zorlu uzay koşulları, düşük basınç, ısınmaya  sebep olan güneş ve dünya kaynaklı etkenler, soğumaya yol açan derin uzay  ortamının benzetimi gerçekleştirilecek.

Merkezdeki uydu testleri, oluşabilecek elektromanyetik etkileşimlerin  saptanabilmesi ve uydu üzerindeki ekipmanın elektromanyetik açıdan birbiriyle  uyumlu çalıştığının doğrulanması amacıyla dış ortamdan arındırılmış odada  yapılacak.

"Kompakt anten testleri"yle uydunun anten performansından ve yapılan  yayının dünya üzerinde hedef bölgelere ulaşacağından emin olunacak.

"Mekanik testler"le fırlatıcı ateşlenmesiyle ortaya çıkan kuvvetli ses  dalgalarının uydu üzerine yansıması ve fırlatıcının harekete geçmesiyle ortaya  çıkan mekanik yüklerin uyduya etkisi gözlemlenecek.

Fırlatıcının hareketinden bir süre sonra üzerindeki yakıt tanklarını  bırakması, uydunun fırlatıcıdan ayrılması gibi safhalarda ortaya çıkan şok  yüklerinin testleri gerçekleştirilecek.

Fırlatılmadan önce güneş panellerinin uzayda doğru bir şekilde  açılacağının ve oluşacak  şok kuvvetinin uyduya ve güneş panellerine zarar  vermeyeceğinin doğrulanması, Güneş Paneli Açılma Test Düzeneği kullanılarak  yapılacak.

Tüm bu fonksiyonel ve çevresel testlerden başarıyla çıkan uydu,  fırlatma sahasına gönderilecek şekilde hazır hale gelecek.

Böylece, USET Merkezi'nde, uydunun yapımından fırlatılma anına ve  yörüngeye oturtulmasına kadar geçecek bütün aşamalardaki koşullar gerçeğe en  yakın şekilde oluşturularak sistemin sorunsuz çalışıp çalışmadığı görülebilecek.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »