İstiklal Marşı polemiği

Cumhurbaşkanı adayları, bu kez de İstiklal Marşı üzerinden polemik yapıyor... Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 'İstiklal Marşı'nın bir bölümünü, Çanakkale şiiri olarak belirtmesi üzerine başlayan tartışma devam ediyor.

2 Ağustos 2014 Cumartesi 2:22
İstiklal Marşı polemiği
Başbakan Erdoğan Mardin'de yaptığı konuşmada Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yaptığı hatayı şu şekilde değerlendirdi:

İstiklal Marşı'nı bile tanımayan bir adayı o fıçıya kapak yaptılar

"Babasına bu topraklarda yaşamayı adeta haram kılanların peşinden gidiyor" diyen Erdoğan, İhsanoğlu'nun İstanbul Edirnekapı Şehitliği'ni ziyaret ettiğini ve orada kitabede yazan dörtlüğü okuduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"(Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda/ Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda/ Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda/
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda)
, böyle bir dörtlük vardı. Kardeşlerim sonra çıktı ne dedi, 'Bu dörtlük herhalde Çanakkale Şehitleri şiirinden' dedi. Bakın unutma değil, karıştırma değil, dil sürçmesi değil, İstiklal Marşı ile Çanakkale Şehitlerine şiirini ayırt edemeyecek kadar bu ülkeye, bu topraklara, bu millete yabancı. Babasına karşı da nankör, merhum Akif'e karşı da maalesef nankör. İstiklal Marşı'nı dahi bilmeyen bu aday, CHP'ye, MHP ye bir kez daha hayırlı olsun. Şimdi ben sesleniyorum, 'Ey MHP'ye gönül veren kardeşlerim bu adama mı oy vereceksiniz?' 'Ey CHP'ye gönül veren kardeşlerim bu adama mı oy vereceksiniz?' MHP Genel Başkanı ahlaksızca, edepsizce hakaretler savuruyor. Ey Bahçeli hakaret etmeyi bırak da sen bu monşer adayı bundan sonra tabanına nasıl izah edeceksin onu söyle. Bahçeli'yi önce CHP'yle aynı fıçının içine koydular, yetmedi fıçının içine Pensilvanya'yı da koydular, yetmedi oraya bir de marjinal sol partileri koydular, yetmedi ithal, sanal, monşer bir adayı, İstiklal Marşı'nı bile tanımayan bir adayı o fıçıya kapak yaptılar."

Başbakan Erdoğan'ın Mardin'de yaptığı konuşmada kendisine yönelik ağır eleştirilere İhsanoğlu aynı düzeyde cevap verdi; "Ben görev, mevki peşinde değilim ama size hizmet etmek için yola çıktım" diyen İhsanoğlu, şunları kaydetti:

"Siz beni cumhurbaşkanı görmek istiyor musunuz? Herkes dinlesin, tüm Türkiye dinlesin. Biraz önce hep beraber okuduğumuz İstiklal Marşımızı siyasete, çirkin siyasete, çirkin politikaya alet etmek isteyenler türedi. Bana hiç bir şey bulamıyorlar, diyorlar ki İstiklal Marşı. Yahu, siz daha İstiklal Marşını öğrenmeden ben onu anamın sütü ile beraber emdim. Akif'in, büyük şairimiz, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un dünyada en çok sevdiği, en güvendiği arkadaşının oğluyum ben. Nasıl olur da böyle şeyler diyebilirsiniz. İftira atıyorlar."

Kemal Kılıçdaroğlu ise bu polemiğe;

"Erdoğan kendisine güveniyorsa, o sözü seçim meydanlarında söylemesin. Sizin televizyona çıkarlar; O soruyu sorar, Ekmel Bey de yanıtı verir. Bakalım kim ezbere 10 kıtalık İstiklal Marşı'nı biliyormuş, görürüz. O cama bakarak konuşuyor. Önünde metin olmadan konuşamıyor" sözleriyle katılmış oldu.

Görünüşe göre seçim tarihi yaklaştıkça bu gibi tartışmalara yenileri eklenip daha ağır bir şekilde devam edecek...

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • eskişehir mitingi oyum ekmele - 2 Ağustos 2014 sayın başbakanda 30 mart öncesi eskişehirde yaptığı mitingde ''ben çocuklarıma helal lokma yedirmedim'' demişti

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »