İstinaf Mahkemeleri hayata geçiyor

Adalet Bakanı İpek, "Yaklaşık 7 milyon dosyalı bir yargı söz konusu. Hedefimiz, 7 milyon olan dosya sayısını yarıya indirmek" dedi.

17 Mayıs 2015 Pazar 6: 5
İstinaf Mahkemeleri hayata geçiyor
RİZE (AA) - Adalet Bakanı Kenan İpek, "Malumunuz yaklaşık 7 milyon dosyalı bir yargı söz konusu. Ben inanıyorum ki bu çalışmalar sonucu, yargıya gelmeden önce ihtilafların büyük bir kısmını çözebiliriz. Hedefimiz, 7 milyon olan dosya sayısını yarıya indirmek" dedi.
Bakan İpek, istinaf mahkemeleri konusunda altyapı çalışmalarının tamamlandığını kaydederek, personelin hazır olduğunu, iki-üç noktada binayla ilgili sorunları çözmeye çalıştıklarını dile getirdi.
HSYK'nın bu konuda bir takvimlendirme çalışması yaptığını ve kısa sürede bu takvimi açıklayacaklarını ifade eden İpek, "Yakın tarihte istinaf mahkemeleri faaliyete geçecek. Bildiğiniz gibi adli yargıda Türkiye genelinde 15, idari yargıda da 8 yerde istinaf mahkemelerini kurduruyoruz. İlk kuruluşta, kurguladığımız tüm dairelerle başlamamız gerekmiyor. Yaklaşık yarısıyla faaliyete geçeceğiz. Bizim çalışmamıza göre nihayetinde 330 adli yargı da dahil çalışmış olacağız ama kuruluşta bunun yarısıyla faaliyete geçeceğiz. Bu şekilde Yargıtay'a gelen iş yükü, yani şu anda bir milyon iş yükü geliyor, bizim hesaplamamıza göre 100 ila 120 bin olacak. Yargıtay üyelerimizin de okuyabileceği sayıda dosya gelmiş olacak" diye konuştu.
Bütün çalışmaların amacının yargı yükünün hafifletilmesi ve vatandaşın işlerinin hızlandırılması olduğunu yineleyen Kenan İpek, "Vatandaş, millet bizden adalet bekliyor. Çok fazla bir şey istemiyor, sadece yasaların uygulanmasını istiyor. Biz de inşallah bu amaç doğrultusunda beklentileri karşılayacak çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah milletimizin beklentilerini hep birlikte karşılayacağız" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yağız, Bakan İpek'e hediye takdim etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »