İsveç cinsel tacizle suçlanan Assange'ın ifadesini Londra'da almayı teklif etti

İsveç, 3 yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşamak zorunda kalan WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın ifadesini Londra'da almayı teklif etti. Assange'ın avukatı Per Samuelson, İsveçli savcıların teklifini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Dava ağustosta zaman aşımına uğruyordu.

13 Mart 2015 Cuma 19: 6
İsveç cinsel tacizle suçlanan Assange'ın ifadesini Londra'da almayı teklif etti
İsveçli savcılar yaklaşık üç yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşamak zorunda kalan WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın cinsel taciz suçlamasıyla ilgili ifadesinin Londra'da alınmasını önerdi.

Öneri, İsveç savcılığının resmi internet sitesinde yer aldı. Açıklamada, Assange'ın ifadesinin Londra'da alınmasının önerildiği belirtildi.

Açıklamada, Julian Assange'ın ifadesinin sığınmacı olarak yaşadığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde alınması için Assange'ın avukatlarına resmi tebligat gönderildiği vurgulandı.

Assange'ın DNA testinden de geçirilmesini talep eden İsveçli savcı Marianne Ny tutum değişikliğinin sebebi olarak WikiLeaks kurucusu Assange hakkındaki bazı suçlamaların ağustos ayında zaman aşımına uğramasını gösterdi.

İsveçli savcılar, daha önce Assange'ın ifadesinin alınması için Londra'ya gitmeyi reddediyordu.

AVUKATI: TEKLİFİ MEMNUNİYETLE KARŞILADIK 
Julian Assange'ın İsveçli avukatı Per Samuelson öneriyi olumlu karşıladıklarını ve müvekkilinin durumu detaylı inceledikten sonra ifadesinin Londra'da alınmasını büyük olasılıkla kabul edeceğini söyledi.

EKVADOR ELÇİLİĞİNE SIĞINDI 
İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan ve hakkındaki suçlamaları reddeden Julian Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilmekten endişe ettiği için 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. 

İngiltere hakkında İsveç'e iade kararı bulunan Assange'ın Ekvador Büyükelçiliği'nden çıkarak başka bir ülkeye gitmesine izin vermiyor. Ekvador, Julian Assange siyasi sığınma hakkı vermişti. 

ABD'YE İADE EDİLMEKTEN KORKUYOR 
Julian Assange, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini WikiLeaks üzerinden yayınladığı için ABD'ye iade edilmek ve orada yargılanmaktan korkuyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »