İYİ Parti'den Albayrak'a kağıt krizi sorusu

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, kağıt fiyatlarının artmasıyla basın sektöründe yaşanan krizi Meclis’e taşıdı. SEKA'nın AKP eliyle kapatılmasını hatırlatan Çelik, fabrikanın yeniden açılmasıyla ilgili çalışma olup olmadığını sordu.

29 Kasım 2018 Perşembe 19:12
İYİ Parti'den Albayrak'a kağıt krizi sorusu
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması üzere Meclis’e soru önergesi verdi.

Soru önergesinde ithal kağıt krizi ve fiyatların artmasına dikkat çeken Çelik, soru önergesinde “Resmi Gazete’nin baskısına son vermesi, yayınevlerinin kitap basımını durdurması ve kitaplara zam yapması, yerel gazeteler dahil gazetelerin kapanması ya da gazete eklerinin iptal edilmesi, dergilerin boyutlarını küçültmesi ve fiyatlarının artırılması kağıt ithalatının ve dolara bağlı kalmamızın acı sonuçlarındandır” ifadelerine yer verdi.

Hükümetin yaşanan krize ilişkin herhangi bir çözüm hazırlığının olup olmadığını soran Çelik, 2005 yılında AKP hükümeti tarafından kapatılan SEKA kağıt fabrikasını hatırlatarak “Yayın hayatına devam edebilmenin yollarını arayan bu sektör yerli kağıdın üretilmesi halinde rahatlayacağı ve buna bağlı olarak kapatılan SEKA’ların devreye girişi ile ekonomideki kalkınma ile ilgili bir çalışmanız bulunmakta mıdır?” dedi.

Çelik’in TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle: ​KASAPOĞLU'NA DA SORU ÖNERGESİ

Öte yandan Ahmet Çelik, yine Hazine Bakanı Berat Albayrak ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun cevaplandırması üzere iki soru önergesi daha verdi. 

Çelik'in verdiği soru önergesinde Elazığ-Malatya-Diyarbakır arası için söz verilen hızlı tren projesini hatırlattı. Önergede "Projenin her seçim döneminde masaya yatırılmasından bir sonuç alınacak mıdır?" diye soruldu.

Kasapoğlu'nun cevaplandırması üzerine verilen soru önergesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran seçimleri öncesi sözünü verdiği Elazığ Stadyumu'nda yapılan ihaleye rağmen hiç bir gelişme yaşanmadığı belirtilerek, "Yıkım meselesi yılan hikayesine dönmüşken; Aralık ayı içinde yıkım sağlanmazsa ihaleyi alan şirket ile görüşme yapılacak mıdır? Stadyum yüzünden mağdur olan Elazsığspor’a destek sağlanacak mıdır? diye soruldu.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »