10 Aralık 2018, Pazartesi

İYİ Partili Yılmaz: ABD'yle sorun olmasa da dalgalanma olacaktı

İYİ Parti Ankara Milletvekili ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Yılmaz, "ABD'yle sorun olmasaydı da dalgalanmalar olacaktı" dedi.

17 Ağustos 2018 Cuma 22:36
İYİ Partili Yılmaz: ABD'yle sorun olmasa da dalgalanma olacaktı
Ekonomideki dalgalanmalar, üst üste açıklamalar, Amerika'yla yaşanan Rahip Brunson gerilimi son zamanlarda bütün Türkiye'nin gündemi olmuş durumda. 

Bu gelişmeleri İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programında değerlendirdi. 

Yılmaz açıklamalarından satır başları şöyle:

'ALBAYRAK'IN AÇIKLADIĞI TEDBİRLER DOĞRU'


"Şu anda ekonominin en önemli ihtiyacı güven unsurudur" diyerek sözlerine başlayan Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılarla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamaya ilişkin şunları söyledi:

"Bakan Albayrak'ın açıkladığı önlemler güven arttırmaya yönelik doğru yönde tedbirler. Bunu herkesin de desteklemesi gerekiyor. Ancak eğer bunu satın alır alırlarsa bu yatırımcılarda çok önemli bir beklenti oluşturuyor. Yatırımcıların beklentisinin gerçekleşmesi için bundan sonrası çok önemli. Bu iletişimin altının doldurulması lazım. Beklentiler gerçekleşmezse piyasada var olan volatiliteyi daha da artırabilir. Zaman kaybetmeden tedbirler hızla ete kemiğe büründürülmelidir."

'BU ÜLKE UZUN ZAMANDIR KENDİ İMKANLARININ ÖTESİNDE YAŞAMAYA ALIŞTI'

Ekonomideki gidişat nedeniyle Türkiye'nin yeniden IMF'ye gideceğine ilişkin tartışmalara da değinen Yılmaz "İster IMF olsun ister olmasın Türkiye'nin önünde hala hareket alanı olduğunu düşünüyorum. İMF'nin kapısına gitmeden kendi alabileceğimiz kararlar var" dedi. Yılmaz, Türkiye'nin ekonomiyi rayına sokması için alması gereken kararlara ilişkin "Bu ülke uzun zamandır kendi imkanlarının ötesinde yaşamaya alıştı. Şu andaki sıkıntıların sebebi de bu. Bizim ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız lazım" diye konuştu.

'KÜÇÜLECEĞİZ, FİYATLAR VE İŞSİZLİK ARTACAK'

Yaşanan gelişmelerin vatandaşa yansıması olacağını ifade eden Yılmaz, "Biraz küçüleceğiz. Fiyatlar artacak. Harcama gücümüz biraz daha azalacak. Mevzi olarak geri çekileceğiz. Soluklanacağız. Sonra da tekrar toparlanacağız ve yürüyüşe geçeceğiz. Ama ilk başta zamlar gelecek. İşsizlikte bir miktar artış olacak. Bunlara razı olmadan işin içinden çıkamayız" ifadelerini kullandı.

'ABD'YLE SORUN OLMASAYDI DA DALGALANMA OLACAKTI'

Ekonomideki endişe veren gelişmelerin nedeninin yalnızca ABD'ye yaşanan Pastör Brunson krizi olmadığının da altını çizen Yılmaz şöyle konuştu:

"ABD ile hiçbir siyasi sorunumuz olmasaydı da bu dalgalanma olacaktı. Çünkü enflasyonumuz ve cari açığımız yüksek. ABD ile bu tür problemler olmasaydı da bunu yaşayıp görecektik. Ama bu diplomatik sıkıntı dalgalanmayı arttırdı. Bizim yeniden dengelenmeye ihtiyacımız var."

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »