24 Mayıs 2018, Perşembe

İzmir, Çanakkale ve Mersin'de 1030 hektar orman kül oldu

İzmir'in Menderes ilçesinde Çanakkale ve Mersin'de üç gün önce başlayan orman yangınları devam ediyor. İzmir'de 800, Çanakkale'de 30, Mersin'de ise 200 hektar orman kül oldu.

3 Temmuz 2017 Pazartesi 19:40
İzmir, Çanakkale ve Mersin'de 1030 hektar orman kül oldu
Türkiye hafta sonu peş peşe gelen orman yangını haberleriyle sarsıldı. İzmir ve Çanakkale'deki yangınlar devam ediyor. İzmir'in Menderes ilçesinde,Deliömerli Mahallesi yakınlarında 1 Temmuz Pazar günü öğle saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan, aşırı sıcak hava ve rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan yangın, 800 hektar civarında orman alanını kül etti. Yangın söndürme çalışmaları sırasında dün (pazar) Sabahsaatlerinde bir söndürme helikopteri su almak isterken Tahtalı Barajı'na düştü. Helikopterdeki 5 mürettebat sağ kurtuldu.

Tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 5 kişi, ardından taburcu edildi. Dün, gün boyu devam eden yangının etrafı çevrildi. Gece de iç bölgelerde kalan kısımların yanmasıyla süren yangın, henüz söndürülemedi. Başladığı noktaya yakın olan Demiömerli Mahallesi bölgesine tekrar geri dönen yangının, sarp arazide sürdüğü, ancak artık yayılma tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Söndürme çalışmalarına, yangının sarp bölgede sürmesi nedeniyle, havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan helikopter ve amfibi uçaklarla devam edildiği bildirildi. Kara ekipleri de soğutma çalışmalarına devam ediyor.

AĞAÇLAR İÇTEN YANDI

Çıkış nedeni araştırılan yangının başladığı gün kısa sürede yayılmasını değerlendiren Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, 10 kilometrelik alanın 2 saat içinde yandığını belirterek, bu durumun anormal şekilde geliştiğini dile getirdi. Yangın bölgesinde Üzmez'in incelemeleri sırasında çekilen bir görüntü ise, yangının hızla yayılma nedenlerini gözler önüne serdi. Görüntülerde bir ağacın toprak altından uzanan kökünün yandığını ve ağacın gövdesinin içinden dışarıdan görünmeyecek şekilde ilerlediğini ortaya çıktı. Ağacın gövdesindeki yanan kısmın havadan yapılan müdahalede görülemediği belirten Üzmez, "Ağacın toprak altına uzayan kök kısmı yanarak ağacın gövdesine iç kısımdan tünel oluşturarak ulaşmış. Ağacın gövdesi iç kısımdan yanıyor. Havadan müdahale ettiğinizde bunu görme şansınız yok. Karadan arazinin yapısı gereği ulaşamayınca, bu alanın söndürüldüğünü zannediyorsunuz. Ancak gövdedeki yanan kısımdaki alevler diğer ağaçlara sıçrayıp yangının yayılmasına neden oluyor" dedi. Vatandaşları ormanlık alanlarda daha duyarlı olmaya davet eden Üzmez, mangal yaptıktan sonra ateşin düzgün söndürülmesi ve özellikle cam şişelerin ormanlara atılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

ÇANAKKALE'DE 30 HEKTAR ORMAN KÜL OLDU 

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Ezine  ilçesine bağlı Karagömlek köyü yakınlarında çıkan orman yangınını kontrol altına  alma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, ilk belirlemelere göre 30 hektarlık bir  alanın zarar gördüğünü bildirdi.  Ulusoy, havanın aydınlanmasıyla  yangına yeniden havadan müdahaleye başlandığını söyledi. Yangın bölgesinde sabah saatlerinde başlayan rüzgarın şiddetinin öğle  saatlerinde artmasının beklendiğini anlatan Ulusoy, şunları kaydetti:    "Ekiplerimiz dozerlerle yollar açmaya çalışıyor. Yangının içine  girmeye çalışıyoruz, ateşin önünü kesmek için. Bir taraftan da arazözlerle  yangını durdurduğumuz yerlerde soğutma çalışmalarına başladık. Karadaki  müdahalemiz geceden bu yana sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla helikopterler  havadan çalışmalara başladı. Öğle saatlerinde yine rüzgarın artması bekleniyor.  Biz de bunun için önlem almaya ve süren müdahalemize aralıksız devam ediyoruz.  Çünkü rüzgar orman yangınlarında çok önemli bir faktör. Hiç ateş kalmayan sadece  duman olan bir yeri dahi yeniden alevlendirebiliyor."

 Yangına helikopterler, arazözler ve dozerler ile çok sayıda işçiyle  müdahale edildiğini aktaran Ulusoy, "Şu anda ilk belirlemelere göre 30 hektarlık  bir alan zarar görmüş durumda. Bu rakam yangın tamamen söndürülüp teknik ekip  kontrol ettikten sonra netleşecek. Bölgedeki çalışmalarımız sürüyor, yangını  kontrol altına almaya çalışıyoruz." diye konuştu.   Yangın nedeniyle, Ayvacık ve Ezine ilçeleri sınırındaki Misvak köyü  dün kaymakamlık emriyle tedbir amaçlı boşaltılmıştı.

MERSİN'DE 200 HEKTAR KIZIL ÇAM YANDI 

Mersin’in Anamur ilçesi Yukarı Kükür Mahallesi mevkinde cumartesi sabahı başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor. Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, yangını kısmen kontrol altına aldıklarını, bir noktada devam eden yangını söndürmek için çaba harcadıklarını belirterek, yangında şu ana kadar yaklaşık 200 hektar kızılçam ormanının zarar gördüğünü söyledi.  
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »