İzmir Gündoğdu’da ilk nevruz kutlaması

İZMİR’deki nevruz kutlamaları, HDP’nin öncülüğünde binlerce kişinin katılımıyla Alsancak semtindeki Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı.

23 Mart 2015 Pazartesi 0:15
İzmir Gündoğdu’da ilk nevruz kutlaması
HDP İzmir İl yönetimi öncülüğündeki bu yılki kutlamalar, önceki yıllarda izin verilmeyenGündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Kutlamalara katılanlar, bugün saat 11.00’den itibaren alanı doldurmaya başladı. Alanda kurulan, konuşmaların yapılacağı platforma, sol tarafında Türkçe, sağ tarafında Kürtçe ’Öcalan’ın özgürlüğü tüm halkların örgürlüğüdür’ yazan, ortasında ise Abdullah Öcalan’ın posteri bulunan büyük bir pankart asıldı. Gündoğdu Meydanı’nı dolduran binlerce kişi, çalınan şarkı ve türküler eşliğinde eğlendi.

Üzerlerinde HDP yelekleri bulunan partili görevliler, kutlamalarda bir olumsuzluk olmaması için çaba harcadı. Alanda HDP bayrak ve flamalarının ağırlığı dikkat çekerken, kalabalık arasında bazı kişiler yüzlerini poşuyla kapattı. İzmir Emniyet Müdürlüğü görevlileri de kutlamaların yapıldığı alanın çevresinde ve kentin farklı noktalarında yoğun güvenlik önlemi aldı. HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, alanda yaklaşık 40 bin kişi bulunduğunu belirtti. Kutlamalar kapsamında konuşmalar yapıldı.

KIŞANAK: Nevruz ZULME BAŞKALDIRIDIR

Nevruz ateşini yakan Demoratik Bölgeler Parti’li (DTP) Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak, kalabalığı Türkçe ve Kürtçe selamladı. Kışanak, "Sizlere Amed’in (Diyarbakır) özgürlük tutkusunu, barış ve kardeşlik duygularını getirdim" dedikten sonra nevruzun hakların tarihinde yer etmiş bir bayram olduğunu söyledi. Kışanak, şöyle dedi: "İnsanlık tarihi boyunca, hakların önem verdiği çok sayıda bayramlar gelip geçmiştir, ancak binlerce yıl yaşayan nevruz tümOrtadoğu halklarının ortak bayramıdır, tüm halklarımıza kutlu olsun. Ortadoğu’daki bütün halklar, nevruzu kutlarken, nevruza farklı anlamlar yüklemişler, ama ortak bir anlamı var. Nevruz yeni bir dönemin başlangıcıdır, zulme karşı başkaldırıdır, direniştir, özgürlüktür. İşte bizler böylesine güçlü bir bayrama sahip olduğumuz için gururlu ve onurluyuz. Bugün İzmir’deki bu meydan nevruza ev sahipliği yapıyorsa, bu büyük bir kucaklaşmadır. Değerli halkımız, bugünlere kolay gelmedik, bugünlere büyük direnişlerle geldik. Bu alanlar, bu meydanlar kolay özgürleşmedi. Buna emeği geçen, yaşamını yitirenleri saygıyla yad ediyoruz. Eğer Mazlum Doğan 12 Eylül faşist darbesinin dayattığı zulme boyun eğseydi, Diyarbakır zindanında direnmeseydi, bugün bu meydanlar özgür olmayacaktı. Biz bu nedenle tüm nevruz şehitlerini, saygıyla ve minnetle yad ediyoruz."

"ÖCALAN İĞNE İLE KUYU KAZIYOR"

Bu yılki nevruzun başka bir anlamı daha olduğunu da dile getiren Kışanak, şöyle devam etti: "Bu yıl nevruza Rojava devriminin coşkusuyla girdik. Orada halklarımız yan yana IŞİD vahşetine karşı büyük bir direniş sergiledi. IŞİD, Ortadoğu’da halklarımızın başına örülmüş en büyük felakettir. Ne yazık ki bu felakette, AKP hükümetinin, Türkiye’nin de sorumluluğu vardır. Günlerce, sınırda sürdürülen direnişi, gaz bombalarıyla durdurmak istediler, çünkü sınırdan IŞİD’e silah gönderiyorlardı. IŞİD’in militanlarını geçiriyorlardı. Kobani’deki zafer, Türk halkıyla Kürt halkının, Ermenilerin, Arapların ve Süryanilerin dayanışmasıyla örülmüş bir mücadeledir. İşte biz bugün burada, İzmir meydanında da tıpkı Kobani’deki direniş gibi yan yana olacağız, faşizmi yeneceğiz. Bize giydirilmeye çalışılan deli gömleğini yırtacağız. Birileri bunu hazmedemiyor, çünkü onların fıtratında ırkçılık var, ayrımcılık var. Sayın Öcalan, adeta iğneyle kuyu kazarcasına, halklarımızın barışını örmek için mücadele ediyor. Birileri barış ve çözüm sürecini geri götürmek için uğraşıyorlar ama sayın Öcalan daha güçlü ve özgürlükçü bir çıkış yaparak barış sürecini ayakta tutuyor. Selam olsun barışın mimarına. Sayın Öcalan dün (cumartesi) Türkiye’ye hatta tüm Ortadoğu’ya büyük bir mesaj verdi. Büyük bir çağrı, büyük bir davet yaptı. Şunu söyledi; ’Emperyalistler ve bölgenin gerici ulus devletleri halklarımızı kimliklerimizi inançlarımızı karşı karşıya getirdiler. Bizi çatıştırarak kendilerine iktidar kurmak istediler, artık bu dönemi kapatıyoruz’ dedi. Tüm halklara ’Gelin Ortadoğu’da demokratik bir ev inşa edelim’ dedi. Buradan İmralı’ya güçlü bir selam gönderiyor musunuz? İşte bizim için önemli olan budur. Birileri sarayda oturarak, birileri saltanat keyfini nasıl çıkartacağını düşünerek bu çağrıyı görmezden gelebilir. Birileri padişahlığını ilan etmek için halklarımızın savaşmasını isteyebilir ama onlara izin vermeyeceğiz."

"SAYARAYDAKİ YALNIZLIĞIN HAYIRLI OLSUN"

HDP’li Kışanak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde yaptığı konuşmaları eleştiren Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Beyefendi, ’Kürt sorunu yoktur artık’ diyor, ’Dolmabahçe’deki ortak açıklamayı doğru bulmuyorum’ diyor, ’İzleme kurulana da gerek yok’ diyor, onun için bir tek şey var o da kendisi ve sarayı. Biz İzmir’den sesleniyoruz, o saraydaki değerli yalnızlığın sana hayırlı olsun. Sarayında değerli yalnızlığınla baş başa kalasın. Bu halktan artık senin saltanatına otoriter yönetimine senin padişahlık özlemene bir sonuç çıkmayacaktır. İşte Ortadoğu’yu Suriye’yi yerle bir eden savaşı körüklerken bir siyaset izlediler. Silah ve kışkırtıcı unsurlar gönderdiler. Sonra yapayalnız kaldılar ve buna da değerli yalnızlık dediler. Şimdi de aynı şeyi Türkiye’de yapmak istiyorlar. Çözüme bu kadar yaklaşmışken, sayın Öcalan bütün halklarımıza barış çağrısı yaparken, provokatif çağrıyla olsa olsa kendilerini yalnızlaştırırlar. Bizler el ele vereceğiz ve demokratik Cumhuriyeti inşa edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet’in kurucu partisi olmakla övünüyor, ancak hepimiz biliyoruz ki statükonun sahibi bir partidir. Cumhuriyeti darbelerle yaralarken Cumhuriyet Halk Partisi sesini çıkartmadı. Bu ülkede bizler 24 anayasasına sahip çıkarken, Cumhuriyet Halk Partisi statükoya sarıldı."

BİR POLİS HAFİF YARALANDI

İzmir’deki Gündoğdu Meydanı’nda, düzenlenen nevruz kutlamalarına katılmak üzere alana gelen gruptan kimliği belirsiz bir kişinin üzerinde, iddiaya göre polis noktasında arama yapılırken bıçak bulundu. Bunun üzerine polis ile bıçağını vermek istemeyen kişi arasında tartışma çıktı. Gruptakilerden birinin elindeki flamanın sopasıyla vurduğu polis memuru, burnundan yaralandı. Grup kalabalığın arasına karışıp izini kaybettirdi. Yaralı polise, alanda görevli sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Bu arada, nevruz kutlaması saat 17.30 sıralarında sona erdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »