İzmir Otoyolu Projesi'nde önemli gelişme

İstanbul - İzmir arasını yaklaşık 3.5 saate indirecek olan Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli geçiş noktalarından biri olan İzmit Körfez Köprüsü'nde çalışmalar hızla ilerliyor.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 23:28
İzmir Otoyolu Projesi'nde önemli gelişme
İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 3.5 saate indirecek ve TEM ile D-100 karayolunun Kocaeli geçiş trafiğini de rahatlatacak olan Körfez Köprüsü'nde çalışmalar sürerken, bağlantı yollarında da faaliyet arttı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık bugün Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte inşaat bölgesini gezdi. Tekne ile de köprü ayaklarının monte edildiği alanları gezen Bakan Işık yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. 

İzmit Körfezi’nin Dilovası ilçesi Dil Burnu ile Karamürsel ilçesinin Hersek Burnu arasında yapılan köprü, dünyanın en uzun 4’üncü asma köprüsü olacak. Proje bittiğinde şu anda feribotla yaklaşık 60 dakika süren, Körfez'i dolaşarak ise 1 saat 20 dakikada katedilen mesafe 6 dakikaye inecek. Daha önceki planlamalarda 2015 yılı içerisinde bitirilmesi hedeflenen köprü 6.2 milyar dolara mal olacak. Otoyolun toplam maliyeti ile 20 milyar lirayı bulacak. 

AYAKLAR SU ÜSTÜNE ÇIKTI 

Şu anda deniz içindeki ayakları da yükselmeye başlayan köprü tamamlandığında, ayak yüksekliği 252 metre olacak. Köprünün ayak yüksekliği bugün itibariyle su üstünde 28 metreye ulaşırken, tamamlandığında köprünün uzunluğu 2 bin 682 metre, eni ise 35.93 metre olacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »