İzmir Yürüyüşe Geçti, Adana'da Polis Müdahalesi Başladı

İzmir'de yaklaşık bin kişilik grup Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüdü. Adana'da da bir gösterici TOMA'ya çıkarak etkisiz hale getirmeye çalıştı.

1 Haziran 2014 Pazar 3:39
İzmir Yürüyüşe Geçti, Adana'da Polis Müdahalesi Başladı
Gezi eylemlerinin yıl dönümünde İzmir ve Adana'da da gösteriler düzenlendi. İzmir'de yaklaşık bin kişilik bir grup Basmane Meydanı'nından Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe başladı. Adana'da polis eylemci gruba müdahale ediyor. Adana'da bir genç TOMA'nın üstüne çıkarak fıskiyesini sökmeye çalıştı. İZMİR'DE YÜRÜYÜŞ

Gezi olayları sırasında hayatını kaybedenlerin resimlerinin olduğu pankartın arkasında yürüyen grup "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde slogan atıp hükümeti ıslıklarla protesto ediyor Gündoğdu’da töreni CHP milletvekilleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP’li belediye başkanlarının da katılımı bekleniyor.

SOMA UNUTULMADI

Polisin herhangi bir gerginliğe neden olmamak için Kültürpark içinde bulunduğu; olayların durumu ve gelişmelere göre Kültüpark’tan belli noktalara sevkedilecekleri öğrenildi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan kalabalık arasından sık sık ’Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları atılırken, ellerinde hem Gezi olaylarında yaşamını yitirenler hem de Soma maden faciasında ölen madencileri unutmadıklarını gösteren dövizler taşıdıkları görüldü.

ADANA'DA MÜDAHALE

Aralarında CHP Adana Milletvekili Turgay Develi ile birçok sivil toplum kuruluşu üyelerinin de bulunduğu yaklaşık bin kişi Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri Gezi olaylarının birinci yıl dönümü nedeniyle birer açıklama yaptı. Grup, ardından da çevrede geniş güvenlik önlemi alan polise, yürümek istediklerini bildirdi. Ancak polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini, aksi takdirde müdahale edileceğini söyledi.


TAŞ VE SOPAYA TOMA'LI MÜDAHALE

CHP Milletvekili Turgay Develi'nin de girişimlerine rağmen izin verilmeyince gruplar, harekete geçti. Bunun üzerine çevrede önlem alan 3 ayrı TOMA'dan grupların üzerine su sıkılmaya başlandı. Polisin sert müdahalesine eylemciler de taş ve sopalarla karşılık verdi. Çevik Kuvvet polisinin de müdahale ettiği eylemcilerden biri TOMA'nın üzerine çıkarak su sıkmasını engellemeye çalıştı. Diğer TOMA'dan eylemci gencin üzerine su sıkılınca yere düştü. Polis, Atatürk Parkı içine ve ara sokaklara girin eylemcilere müdahale ederek dağıtmaya çalışıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »