İzmir'de alarm verildi! Sınır aşıldı...

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı" verilerine göre, İzmir'de bazı gölgelerde hava kirliliği sınır değeri aşıldığı ve hava kalitesinin "sağlıksız" düzeyin bir alt kademesi olan "hassas"ta seyrettiği bildirildi.

27 Kasım 2016 Pazar 12:30
İzmir'de alarm verildi! Sınır aşıldı...
İzmir'de, bazı bölgelerde hava kalitesinin "sağlıksız"  düzeyin bir alt kademesi olan "hassas"ta seyrettiği bildirildi.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenli olarak paylaştığı "Ulusal  Hava Kalitesi İzleme Ağı" verilerine göre, kentte bazı bölgelerde hava kirliliği  sınır değerlerinin aşıldığı ve hava kalitesinin "sağlıksız" düzeyin bir alt  kademesi olan "hassas"ta seyrettiği belirtildi.

 Hava kirliliği nedeniyle kentte gökyüzünü siyah bulutlar kaplarken,  başta İzmir'in simgesi tarihi Saat Kulesi olmak üzere sahiller ve ana arterlerde görüş mesafesinde azalma yaşandığı görüldü.  Alsancak, Gaziemir, Şirinyer, Güzelyalı, çiğli, Karşıyaka ve  Bayraklı'daki hava kalitesi ölçüm istasyonlarından alınan bilgiler doğrultusunda,  mevzuat gereği en fazla 90 olması gereken metreküp başına hava kirletici partikül madde miktarı Güzelyalı'da 265, Gaziemir'de 263, Bayraklı'da 261 ve Şirinyer'de de 208'e yükseldi.

SİYAH BULUT TABAKASI VAR!

Karşıyaka sahilde balık tutan vatandaşlardan Ahmet Sarıçiçek, İzmir'de  hava kirliliğinin doğalgazın olmadığı bölgelerde odun ve kömür kullanılması nedeniyle arttığını belirterek, "İzmir'in üstünde korkunç derecede bir siyah  bulut tabakası var. Sahilleri temizlesek de esen rüzgarların etkisiyle pis kirli  hava maalesef sahillerimizi de çok ciddi bir şekilde kirletmekte. Burada bile  nefes aldığınızda o kirliliği hissedebiliyorsunuz." diye konuştu.  Şükrü Güler isimli vatandaş da kış mevsiminde sobaların yoğun  kullanımından dolayı hava kirliliğinin üst seviyelere çıktığını ve İzmir'in güzel  manzarasının bile hava kirliliğinden dolayı anlaşılmadığını kaydetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »