İzmir'de operasyon

İZMİR Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde, aralarında kamu görevlileri, işadamları gazeteci, askerlerin de bulunduğu birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri öne sürülen 26 şüpheli için gözaltı kararı verildi. 13 ilde eş zamanlı yapılan operasyonu, 'Twitter fenomeni' Fuat Avni yine saatler önce duyurdu.

27 Ocak 2015 Salı 15:55
İzmir'de operasyon
Yasa dışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle, 26 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıktı. 13 ilde sabaha karşı eş zamanlı yapılan operasyonda, 15 kişi gözaltına alındı. Ancak Birinci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı ile emniyet müdürleri Taner Aydın, İbrahim Şimşek'in de aralarında bulunduğu 11 kişi ise, adreslerinde bulunamadı. Gözaltına alınan kişiler, Konak Çankaya'daki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer kişilerin de halen arandıkları açıklandı. 

Şüphelilerin yasadışı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına görev yapmak, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliği, kişisel verileri usulsüz olarak kaydetmek ve saklamak suçlamasıyla gözaltına alındıkları belirtildi.

'FUAT AVNİ' YİNE YAZDI

Daha önce birçok operasyonu yapılmadan önce isim isim yazan twitter fenomeni Fuat Avni gece yarısı bu operasyonu da haber verdi. Haberi, twitter adresinden, "Sabah İzmir'de operasyon olacak" diye yazdı. Bu arada 'Fuat Avni' yazmadan önce, operasyonu, gözaltı listesinde ismi bulunan kişilerin de öğrendiği ileri sürüldü. Bu kişilerin, teknik olarak takip edilemeyen ve internet üzerinden işletilen 'whatsApp' grubu kurdukları ve bu tür gelişmeleri aynı anda birbirlerine haber verdikleri öne sürüldü. 

AVUKAT AÇIKLAMA YAPTI

Gözaltına alınan polislerin avukatı İsmail Hakkı Küçük ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önüne gelip basın mensuplarına açıklama yaptı. Avukat Küçük, şunları söyledi:

"Şehir dışında gözaltına alınıp buraya getirilenler var. Avukatları dosyaları inceletmeyecekler, gizlilik kararı var. Daha kapsamlı, derslerine bu kez daha iyi çalışmışlar. Müştekilerin ifadeleri de toparlanmış. Yine bir algı operasyonu malumunuz. Hükümetinin yine gözden kaçırmak istediği örtmek istediği yine pis işleri var. Bu kez göreceğiz ne gibi suçlamalar, uyduruk hikayeler var. Bunların hepsi memur, çağırsalar gelirlerdi. Maksat tantana olsun."

Aralarında 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu 26 şüpheliden 19'unun geçen operasyonda da gözaltına alınıp serbest bırakıldıkları, 7 ismin ise yeni belirlendiği ifade edildi. Geçmişe dönük dinleme kararları üzerinde bir yıldır araştırma yapan HSYK müfettişlerinin, usulsüzlükleri tespit ettikten sonra savcılığa bildirince operasyonun başladığı ortaya çıktı. 

İLK OPERASYONDA 32 İSİM VARDI

İzmir'de geçen yıl 19 Ağustos'ta, yasa dışı dinlemelerle ilgili yapılan operasyonda, 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı. 

Haklarında dava açılıp yargılanmalarına başlanan 32 polisin, suç tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları, kamu kurumlarında görevli bazı memurları farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2010-2011-2012 ve 2013 yılları arasında, yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendikleri ileri sürülmüştü. 

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato'nun, 30 ile 961 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmalarını istediği sanıkların İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları sürüyor. Tutuksuz 32 sanık polis, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak, iftira, resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayacak şekilde kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma yoluyla hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek' ile suçlanıyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »