Jan-Paul Dirkse Hollanda-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan-Paul Dirkse, Hollanda-Türkiye ilişkilerini GAZETE5 için değerlendirdi.

3 Nisan 2013 Çarşamba 16:28
Jan-Paul Dirkse Hollanda-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi

İmran Onur TURAL/GAZETE5

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan-Paul Dirkse ile Türkiye Hollanda ilişkileri üzerine konuştuk.

1) Hollanda Türkiye ticari ilişkilerindeki gelişmeleri değerlendirir misiniz? 2013 yılında Ticari gelişmeler ve beklentileriniz nelerdir?

Hollanda ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ile ilgili gelişmeler çok olumlu. Hollanda ve Türkiye uzun ve zengin bir geçmişi paylaşıyor. Bizim ilk ticari bağlarımız 16. Yüzyıldan bugüne devam ediyor. Geçen yıl, Hollanda-Türk diplomatik ilişkilerinin 400'üncü yılını kutladık.

2012 yılı boyunca, Türkiye ve Hollanda diplomatik ilişkilerini yüksek seviyede resmi ziyaretlerle, ticaret misyonları ve sayısız kültürel ve sosyal faaliyetler ile desteklenen ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda yapılan etkinliklerle kutladık.

Bizim ilişkimiz her zaman karşılıklı çıkarlar üzerine inşa edilmiştir. Ticaret her zaman ikili ilişkilerin önemli bir unsuru olmuştur. Lale belki bugün en belirgin sembolümüzdür. İkili ilişkilerimizi her geçen yıl güçlendirmek için iki ülke arasındaki ilişkileri ticaret ve yatırım için bir fırsat sundu. 2012 yılında, gelen ve giden ticaret heyetleri ve ziyaretler gibi çeşitli ekonomik faaliyetler, yer almıştır.

Hollanda ve Türkiye arasındaki ikili ticaret 2012 yılında 7 milyar dolar oldu, toplamda ikili ticaret neredeyse 2001 yılından bu yana üç kat arttı. Hollanda uluslararası ticaretinde, dünyaya karşı kendi açık tavrı ve yenilikçilik ruhuyla tarihimizden gurur duyuyoruz. Biz uluslararası işlerde öncelikli olarak kendimizi düşünmek istiyoruz.

2012 yılında Türkiye'den Hollanda'ya ihraç 2011 yılıyla karşılaştırılacak olursak artmış ve Hollanda Türkiye'nin ihracat ortağı olarak 13. sırada yer almıştır.

2012 yılında da Türkiye toplam ithalat içindeki Hollanda'dan pazar payı artırdı. Türkiye'nin cazip bir pazar olduğunu ve gelecekte demografik gelişimi ilginç bir pazar ve önemli bir ekonomik oyuncu olacağı düşünülüyor.

Türkiye dünyanın on beş büyük ekonomileri arasında olup 74 milyon nüfuslu genç ve eğitimli nüfusu ile, aynı zamanda büyük bir tüketici pazarı.

Hollanda ve Türkiye'de iyi bir DYY ilişkisi var. Türkiye Hollanda için önemli bir ticaret ve yatırım ortağı. Türkiye ve Hollanda'da bir yatırımcı yabancı yatırımcıların ilk 3 içinde en fazla 2.100 Hollandalı şirketi etkin.

Hollandalı şirketler Türkiye'de faaliyet gösterdiği sektörlerin özelliği, su ile ilgili altyapı, finans ile ilgilidir, IT, Medya, tekstil ve Agro / Gıda. Hollandalı yatırımcıların: Akzo Nobel, Eureko, Philips, Shell, Ecorys, KLM ve ING. Mobilya Firma Danca Tasarımı, Imtech (% 100 iştiraki Elkon), KMWE (Türk şirketi ile ortak girişim) ve De Meeuw yer alır.

Bununla birlikte, gelecek için büyük bir potansiyel hala var. ING Ekonomik Bölümü bir raporunda Hollandalı ihracatçılar Türkiye'deki fırsatları hafife aldı. Bu konudaki raporu ise Nisan 2012 yılında Hollanda'ya Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti sırasında sunuldu.

Hollandalı ihracatçılar 2016 yılına kadarki 4.1 milyar Euro potansiyele ihracat üzerinde eksik olduğunu gösterdi. Bu potansiyel ticaret kaybıdır ve Türk pazarında fırsatlar hakkında Hollanda şirketleri bilgilendirmek ve bu potansiyelden yararlanmak için onlara yardımcı olmak için bir meydan okumayı da benim görevim olarak görüyorum.

Hollanda'nın sunabileceği fırsatları tartışmak üzere Türkiye'de girişimciler ile temasta olacağız. 2013 yılında, ilginç gelişmeler ve ülkelerimiz arasında ziyaretler olacak.

Başbakan Erdoğan'ın bu ay ki ziyareti ile ekonomik ilişkiler güçlenecek, MoU Enerji konularında imzalar atılacak. ING İstanbul'a gelen bir misyon olacak. Buna ek olarak, biz yatırımcıları çekmek ve onların iş yollarını güçlendirmek için yönlendireceğiz. Böylece bölgedeki varlığımızı arttıracağız. Gaziantep'te bir Fahri Konsolosluk açılacak.

2) Çeşitli hayvan hastalıklarına rağmen süt sığırı 12 yıllık bir aradan sonra, Hollanda'dan ithal edilmeye başlandı. Hollanda'nın cazip hale geldiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir mi?

Türkiye, 2012 yılında Hollanda ve diğer AB üyesi ülkelerden canlı hayvan ithal etmeye başladı. Türkiye'de tarımsal desteklerin önemli artışı, tarım sektörünün yanı sıra nedeniyle hayvancılık sektöründe yerli yatırımcılar için popüler bir sektör haline geldi.

Türkiye'de tarım ve hayvancılık için tüm uygun koşulların olmasına rağmen, hayvan hastalıklarının sorunu henüz istenen düzeyde olmamıştır. Ancak, aşılama programları ve hayvan hareketleri ile ilgili yeni düzenlemelerin getirilmesi sayesinde, Türkiye önceki yıllara göre ciddi bir ilerleme kaydetmiştir.

Türkiye'ye yabancı yatırımcıların dikkate alındığını söylemeye gerek yok. Hayvancılıkla ilgili hükümet tarafından başlatılan sübvansiyonlar da bu sektörün içine yabancı yatırımcıların ilgisini aldı.

Yabancı yatırımcılar için Türkiye'nin uzun vadeli sürdürülebilir tarım ve hayvancılık politikalarını tanıtmak ve onun altyapı ve düzenlemeleri önemlidir. Özellikle, hayvan hastalıkları ve hayvan refahı, tarım arazilerinin yapısı ve arazi ihtiyacı iyileştirmesi mülkiyeti yabancıların hakları gibi konular önemlidir.

Türk üretici ve yabancı yatırımcıların seçim yatırımları için yüksek kaliteli genetik materyalleri (canlı hayvan ve / veya semen, embriyo) olacağı açıktır. Bu yatırımcılar / üreticisi kısa dönemde kar almayı tercih edecek ve bu hedefe sadece yüksek kaliteli verimli hayvanlar kullanılarak elde edilebilir olacaktır.

Hollandalı sığırların Türkiye'ye ihraç edilebilir yatırımcılar tarafından yapılması önemlidir. Ancak, yalnızca yüksek kaliteli hayvanlar ithal ederek bu hedefe ulaşılabilir. Sürü ve çiftlik yönetimi konularında süt verimi ve kalitesini artırmak amacıyla yüksek kaliteli genetik materyal kadar önemlidir.

Resmi istatistiklere göre, Türk ekonomisi önümüzdeki 10 yıl boyunca genel olarak yüzde 4 oranında büyüyecek. Aynı dönemde, aynı zamanda süt ve et tüketimi de bu oranının da düşük bir büyüme göstermesi beklenmektedir. Ancak, süt ve et üretiminde büyümenin tüketim büyüme oranı daha düşüktür. Bu anlamda, bu sektörlerde yatırımları belli bir süre devam edecek ve canlı sığır ithal etmesi beklenecek.

Hollanda hükümeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birçok AB projeleri ve ikili programlar yürütülüyor. Bu projelerin temel amacı, genel refah standartlarının iyileştirilmesini sağlamak ve iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmektir. AB mevzuatına paralel olarak Türkiye'de yasal altyapı getirilecektir.

Sizin için seçtiğimiz foto galeriler
15887_s.jpg 15884_s.jpg 15882_s.jpg
Mutfağınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Hayat veren renkler Kabe'nin muhteşem güzelliği


 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »