Jim Mattis: Trump'ın tehditleri askeri ilişkileri etkilemez

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırım tehdidinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkilemediğini, Türkiye ile yakın çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

27 Temmuz 2018 Cuma 20:57
Jim Mattis: Trump'ın tehditleri askeri ilişkileri etkilemez
Mattis, Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın ofisinde gazetecilerin  sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Trump'ın Türkiye yönelik yaptırım tehdidini  hatırlatarak, Türk-Amerikan ilişkilerindeki tansiyonun askeri ilişkileri  etkileyip etkilemediğini sorması üzerine Mattis, "Türk-Amerikan ilişkileri ve  askeri operasyonlarına bir etkisi olmadı. Şu aşamada, Türkiye ile yakın çalışmaya  devam ediyoruz." yanıtını verdi.

Senato'nun, Türkiye'ye F-35 uçaklarının verilmesini geçici olarak  askıya alınmasını savunma bütçesine ilişkin yasa tasarısına eklediği  hatırlatılarak, bunun Türk-ABD ittifakını nasıl etkilediğine ilişkin bir soruya  ise Mattis, bu tasarının da askeri ilişkileri etkilemediğini ifade etti.

Türkiye ile ABD'nin Münbiç'te ortak devriyelere yakın zamanda  başlayacağını da anlatan Mattis, ortak devriyelerin en zaman başlayacağına  ilişkin bir soruya karşılık ise, "Tüm planları bir araya getirdik ve planlama iyi  gitti. Eğitim ekipmanı İncirlik'e indi. Ortak eğitimlerin ne zaman  başlayacağından emin değilim, çünkü önce ekipmanı getirmemiz ve devam etmemiz  için tüm koşulları hazırlamamız gerekir." dedi.

Mattis, daha sonra Münbiç'te ortak devriyelerin haftalar içinde  başlayabileceğini kaydetti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »