25 Nisan 2018, Çarşamba

‘Kabul edilebilir bir olay değil’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Milletvekili Aydın Ayaydın, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ile meslektaşlarına taziye ziyaretinde bulundu.

2 Nisan 2015 Perşembe 17:32
‘Kabul edilebilir bir olay değil’
Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre; Kılıçdaoğlu, yaptığı açıklamada, “Bir savcı arkadaşımız, bir olayı soruşturuyor. Siz içeri girip esir alıyorsunuz. Silah zoruyla bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Şehit ediyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir olay değildir” dedi.  Kılıçdaroğlu, yaklaşık yarım saat süren ziyaretinin ardından taziyede bulunmak için Kiraz’ın ailesinin evine gitti. Kılıçdaroğlu Savcı Kiraz’ın evine geldiğinde bir grup tarafından ıslıklanarak protesto edildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyunun çıkışı sırasında da dışarıda bekleyen grup konvoydaki araçlara su şişeleri fırlattı. 

“TÜRKİYE TERÖRDEN ÇOK ÇEKTİ”: Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na mesai saatinden sonra saat 17.50’de gelen Kılıçdaroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Salihoğlu’na yaptığı taziye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sayın başsavcı ve arkadaşlarını ziyaret ettik. Başsağlığı dileklerimizi ilettik. Bütün adalet camiasının başı sağolsun. Çok üzücü bir olay. İnşallah bir daha tekerrür etmez. Olayın ayrıntılarını öğrenmeye çalıştık. Kendilerine şunu söyledik, bunu soruşturacak olanlar yine sizlersiniz. İnşallah kısa süre içerisinde bütün ayrıntılar ortaya çıkar. Bizlerde bir daha terörün olmaması, terörün yaşanmaması için hep beraber çaba harcarız. Gerçekten de Türkiye terörden çok çekti arkadaşlarım, çok çekti. Büyük acılar yaşadık. 

“TÜRKİYE’NİN BAŞI SAĞOLSUN”: Bir savcı arkadaşımız, bir olayı soruşturuyor. Ve s iz içeri girip esir alıyorsunuz. Silah zoruyla bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Ve bunu şehit ediyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir olay değildir. Bir hukukçuya, adaleti arayan, adaleti sağlayan gerçekleştirmek isteyen bir kişiye karşı böyle bir terör olayının yapılması gerçekleştirilmesi hepimizin vicdanında derin yaralar açmıştır. Biraz sonra evine uğrayacağız. Ben eşini ve sayın başsavcıyı dün gece aramıştım. Bugün de uğrayıp başsağlığı dileklerimizi ileteceğiz. Türkiye’nin başı sağ olsun.” 

“CENAZE DEFNEDİLMEDEN SİYASET OLMAZ”: Başbakan Davutoğlu’nun şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesinde yaptığı açıklamada,  Kılıçdaoğlu’nun olayın olduğu gece sosyal medyadaki paylaşımlarına ilişkin, “O da dünkü yaşanan olay gibi unutulmayacak mesajlar” dediğinin sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Sayın Başbakan, neyi unutur neyi unutmaz ben onu bilmiyorum. Benim bildiğim birşey var. Daha cenaze defnedilmeden siyaset yapmak kadar ahlaksızlık olmaz. Kimse kusura bakmasın. Cenaze daha defnedilmemiş, siyaset yapmanın yeri midir? Ateş düşmüş bir yere... Adalet camiasına ateş düşmüş. İnsanlar üzülüyorlar. Teröre hepimiz lanet okuyoruz. Kalkmışsınız daha cenaze kalkmadan cami avlusunda siyaset yapıyorsunuz. Bu doğru değil. Türkiye bunları aşmak zorundadır. 

“CANI SAĞOLSUN”: Hepimizin yüreği yanıyor. Bir evladımız şehit edildi. Hepimiz üzülüyoruz. Biz bunları bırakmışız bir tarafa. Daha doğrusu sayın Davutoğlu bütün bunları bir tarafa bırakmış muhalefeti suçlayacak bu kadar siyaset ucuz olmamalı. Siyaset farklı bir şeydir. Siyaset sorumluluk taşımak demektir. Bizim milletimize karşı ülkemize karşı insanımıza karşı sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk bilincinin içinde bizim hareket etmemiz lazım. Terör eğer bir insanlık suçu ise ki öyledir. Hepimiz bu konuda ortak tavır takınması lazım. Beni suçlamakla eline ne geçecek. Yazık, günahtır. Türkiye’nin ayrışmaya değil beraber olmaya, birlik olmaya, teröre karşı ortak mücadele etmeye ihtiyacı var. Bu ihtiyacı gidermek zorundayız. O nedenle Davutoğlu, söylemiş canı sağ olsun. Allah ıslah etsin ne söyleyeyim.”
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »