Kaddafi'nin oğlu serbest bırakıldı!

İç savaş sırasında linç edilerek öldürülen Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi serbest bırakıldı.

11 Haziran 2017 Pazar 10:47
Kaddafi'nin oğlu serbest bırakıldı!
Libya'da Kasım 2011'den bu yana tutuklu bulunan devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın serbest bırakıldığı bildirildi. Kaddafi'nin, Temsilciler Meclisi'nin oluşturduğu geçici hükümette görev alan ve geçen yıl hayatını kaybeden eski Adalet Bakanı El-Mebruk Karira'dan teslim alınan eski yazışmalara ve Temsilciler Meclisi tarafından çıkarılan genel af yasasına dayanılarak serbest bırakıldığı öğrenildi. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi, birçok defa, 2011 yılındaki halk ayaklanması sırasında "insanlığa karşı suç işlemekle" suçlanan Seyfülislam'ın kendilerine teslim edilmesi çağrısında bulunmuş ancak bu talep Libya tarafından kabul edilmemişti. Seyfülislam, babasının ölümünden sonra Kasım 2011'de Libya'nın güneyindeki Sabha kentinde yakalanmıştı.

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan El-Bağdadi el-Mahmudi gibi rejimin sembol isimlerinin de aralarında bulunduğu 37 kişi, 17 Şubat 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak, göstericileri öldürmek, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmak" gibi suçlamalarla yargılanıyordu. Libya'nın 42 yıllık diktatörü Muammer Kaddafi de memleketi Sirte'de linç edilerek öldürülmüştü.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »