Kadın rektörler İTÜ’de biraraya geldi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesi'nde yapılan Kadın Rektörler Toplantısı'na bu yıl 12'si Türk, 30'u yabancı 42 kadın rektör katıldı.

12 Nisan 2010 Pazartesi 20:32
Kadın rektörler İTÜ’de biraraya geldi

 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kadın Rektörler Toplantısı'nın açılış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. Topbaş yaptığı konuşmada, yükseköğretimin hem ekonomik hem de beşeri kalkınmanın gücü olduğunu söyleyerek, " Bilginin ve hikmetin merkezidir yükseköğretim" dedi.

Başkan Topbaş, " Eğitim konusunda kadınlarımızın önündeki engellerin kaldırılması gerekir. Biz toplumdaki bireyler olarak bilgimiz olursa önemli adımlar atarız. " diye konuştu.

Topbaş konuşmasında kadın eğitiminin de öneminden bahsederek, " İBB olarak açtığımız kurslarda geçtiğimiz 5 yıl içinde 910 bin kişiye sertifika verdik. 210 branşta yetiştirildi bu bayanlar. Bir kısmı iş yerlerini kurdu; bizim kurslarımız şu anda bir halk üniversitesi olarak İstanbullulara hizmet vermektedir. " şeklinde konuştu.

" Türkiye’de 143 üniversitede 10 kadın rektör var "

Organizasyon Komitesi Başkanı ve Eski İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer ise, " Yükseköğretimde kadın sayısının artırılması dışında, yükseköğretimde kadın liderliğinin artırılması bu seneki amacımız. Türkiye liderlikte kadın katılımında dünyada iyi bir konuma sahip " dedi. Türkiye'deki 143 üniversitede 10 kadın rektör ve 33 kadın rektör yardımcısı olduğundan bahseden Sağlamer, " Bunların sayısının artması gerekiyor. 143'de 10 çok düşük bir katılım. " dedi. Sağlamer kadın akademisyen sayısı açısından Türkiye'nin Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu söyleyerek, " Profesörlerin yüzde 27'si kadın Türkiye'de. Genellikle teknik üniversitelerde kadın akademisyen sayısı bütün dünyada çok az. Türkiye yüzde 15 'lik oranla yine lider konumda " dedi.

Sağlamer " Burada farkındalık yaratmak yani kadınların rektör yardımcılığına, rektörlüğe, dekanlığa aday olmaları için, bir talepte bulunmaları lazım. Önce onları talep yapabilir hale getirmemiz gerekiyor. Farkındalık yaratmak, fikri sahiplenmelerini sağlamak ondan sonra da bu süreçte onlara yardımcı olabilmek için onların bilgilerini artırmak gibi hedeflerimiz var " diye konuştu.

 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »