16 Temmuz 2018, Pazartesi

Kadın vekillerden 'pantolon' yorumu

AK Partili, CHP'li ve MHP'li kadın vekiller, pantolonla Genel Kurul Salonu'na girebilmelerine imkan sağlayan içtüzük değişikliğinden memnun kaldı.

14 Kasım 2013 Perşembe 19:39
Kadın vekillerden 'pantolon' yorumu

Kadın milletvekilleri, pantolonla Genel Kurul Salonu'na girebilmelerine imkan sağlayan içtüzük değişikliğinden memnun.

Nurcan Dalbudak: Bu da bir alternatiftir

AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak yaptığı açıklamada, Meclis'in geç saatlere kadar çalıştığını anımsatarak, pantolonun daha rahat bir giyim tarzı olduğunu söyledi. Dalbudak, "O yüzden de tercih eden arkadaşlarımıza bu tercihleri sunmak zorundasınız, alternatifleri koymak zorundasınız. Bu da bir alternatiftir. Bunu kullanacak, bunu giyecek arkadaşlarımız artık rahatça giyecekler" dedi.

"Siz giyecek misiniz?" sorusuna ise Dalbudak, gülerek, milletvekili olduktan sonra etek giyeceği için pantolanlarının birçoğunu dağıttığını anlattı. Dalbudak, "Şimdi yeniden bir gardrop dizmek zorundayız ama olanları da giyebiliriz. Şu anda tam ne yapacağım, ne edeceğim bilmiyorum" diye konuştu.

Dünyada birçok parlamentoda giyim konusunda bir sorun bulunmadığını ifade eden Dalbudak, şunları söyledi:

"Türkiye'de yaşadığımız  şeylere bakın; yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede başörtüsü taktığınız zaman insanlara kendinizi ifade etmek zorunda hissediyorsunuz. Taktım, hacca gittim, döndüm. Şöyle bir manevi duygu hissettim, yani içsel yaşadığınız şeyleri insanlarla paylaşıyorsunuz mecburen. Yani bu yasakçı zihniyetten kaynaklanıyor. Yoksa takıp girersiniz ama 'niye taktınız' diye paylaşmak zorundasınız. Bu tuhaf bir durum. Şimdi normalleşti artık ve hiç kimse bakmıyor. Böyle de Türkiye bölünmüyormuş, irtica da gelmiyormuş. Böyle bir rahatlık var. Şimdi pantolon giyince de hiçbir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Yani herkesin yakıştıracağını tahmin ediyorum."

İlknur Denizli: İsteyen pantolonu isteyen eteği tercih edecek

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, bu konunun çok uzun zamandan beri gündemde olduğunu ifade etti. Denizli, bu tür kısıtlamaların kaldırılmasının, TBMM açısından artı olduğunu dile getirdi.

Uzun süren çalışma saatlerinde etekle ciddi zorluklar yaşanabildiğini belirten Denizli, "Bu zorluğu hisseden arkadaşlarımızın kendilerini daha rahat hissetmeleri açısından, bu bir fırsattır. Herkes, istediği gibi giyinecek, isteyen pantolonu, isteyen eteği tercih edecek. Bu rahatlığın Meclis tarafından gündeme getirilmesi de güzeldir" dedi. Denizli, kendisinin de pantolon giyebileceğini dile getirdi.

Zühal Topcu: Burada bir samimiyetsizlik göstergesi var

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Zühal Topcu da başından beri olması gerekenlerin siyasi malzeme olarak kullanıldığını ifade etti.

Pantolon konusunda özellikle geçen yıl bütün partilerin uzlaşmaları sonucu ortaya çıkan mutabakatın bir AK Parti'li temsilci tarafından bozulduğunu öne süren Topcu, "Burada bir samimiyetsizlik göstergesi var. Bunu 11 yılda çözülemeyen başörtüsünde olduğu gibi yaşadık" dedi.

Topcu, özellikle kadınlar üzerinden yapılan siyasetin MHP'yi çok rahatsız ettiğine dikkati çekti.

Melda Onur: Rahat olalım ama bir yerin de kuralı varsa uyalım

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur,  Genel Kurul'da bir pantolon konusu için bu kadar uzun konuşmaya da gerek olmadığını ifade etti.

Kendisinin pantolonlarının genellikle spor tarzda olduğunu dile getiren Onur, "Kabul ederlerse giyerim. Duruma göre, kim nasıl pantolon giyiyor bakacağız" dedi.

Genel Kurul'da tayyör tanımına da çok uyulmadığını vurgulayan Onur, "Yün takımlarla gelenler var. Biz, elbise üzerine ceket giyiyoruz. Özgürlük olsun, rahat olalım ama bir yerin de kuralı varsa uyalım. Zaten topu topu haftanın üç günü, ona da uyalım" diye konuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »