21 Mayıs 2018, Pazartesi

Kanuni Sultan Süleyman mı Yoksa Hürrem Mi Önce Vefat etti?

Kıyafetinden dekoruna kadar birçok konuda sert eleştirilere maruz kalan Muhteşem Yüzyıl’da geçtiğimiz hafta Pargalı idam edildi. Büyük ses getiren idam sahnesinin ardından akıllara ‘Kanuni Sultan Süleyman mı yoksa Hürrem mi önce vefat etti’ sorusu geldi.

23 Ocak 2013 Çarşamba 23: 1
Kanuni Sultan Süleyman mı Yoksa Hürrem Mi Önce Vefat etti?

Her bölümü büyük bir heyecanla izlenen Muhteşem Yüzyıl'da Kanuni Sultan Süleyman mı yoksa Hürrem mi önce vefat etti diye merak edenlere hemen söyleyelim. Hürrem Sultan Kanuni’den önce vefat etti.

Osmanlı Devleti’nde saray ve devlet işlerinde kadınların etkisini başlatan, gerek Avrupa gerekse Türkiye’de bir çok tiyatro, roman, sinema eserlerine konu olan Kanuni’nin büyük aşkı Hürrem Sultan 15 Nisan 1558 yılında İstanbul’da 52 yaşındayken vefat etti. Kanuni Sultan Süleyman’dan önce vefat eden Hürrem Sultan, Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü.

Hürrem Sultan’ın ölüm nedeninin sıtma yada yüksek ateş veya kuluç hastalığı olduğu söyleniyor. Rivayete göre, Kanuni ile Edirne’ye yolculuk yapan Hürrem, Edirne dönüşü hastalandı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »