23 Haziran 2018, Cumartesi

​Kara harekatı ve uçak düşürülmesi piyasaları karıştırdı

İsrail'in Gazze'ye başlattığı kara harekatı ve Malezya uçağının Ukrayna’da düşürülmesi piyasaları salladı!

18 Temmuz 2014 Cuma 16:31
​Kara harekatı ve uçak düşürülmesi piyasaları karıştırdı
Filistin topraklarını uzun süredir füzelerle bombalayan İsrail'in Gazze'ye kara harekatına başlayarak saldırılarını yeni bir boyuta taşıması piyasalarda sarsıntı yarattı. Amsterdam'dan Kuala Lumpur’a giden Malezya Havayolları uçağının Ukrayna’da düşürülmesi de küresel piyasalardaki satışları artırdı.

Küresel piyasalardaki satış baskılarıyla 2.14 lirayı da geçen dolar, bankalar arası piyasada da güne 2.1370 liradan başladı ve 2.14 liraya doğru hareketlendi. Uluslararası işlemlerde 2.1447 liraya kadar yükselen dolar, Türkiye'deki işlemlerde de 2.1395 lira ile 2.14 liraya dayandı.

Küresel piyasalardaki yatırımcılar Malezya uçağının düşmesiyle, Ukrayna kaynaklı risklerin artacağı endişeleriyle satışa geçerek paralarını güvenli liman sayılan altın ve ABD Hazine tahvillerine aktarmaya başladılar.

İsrail'in Gazze'ye kara harekatına başlaması da, Ortadoğu'da jeopolitik risklerin yükselebileceği kaygılarıyla küresel piyasa oyuncuları üzerinde baskı oluşturdu.
 

PETROL DE YUKARI YÖNLÜ


Uçak düşürülmesi ve İsrail'in kara harekatı petrol fiyatlarının yönünü de yukarıya çevirdi. Irak'taki iç savaşanı sertleşmesiyle 115 dolara çıktıktan sonra, risklerin azalmasıyla 105 dolara kadar gerileyen Brent tipi hampetrolün varil fiyatı 108 doları da aşarak, 108.56 dolara kadar çıktı. Varil fiyatı 100 doların altına çekilen ABD hafif hampetrolü de 103 doların üzerine çıkarak, 103.70 doları gördü.
 

"2.15 SEVİYESİNİ AŞMASINA İZİN VERİLECEĞİNİ SANMIYORUM"


Soruları yanıtlayan Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, "Dolarda yukarı yönlü çok büyük bir hareket olacağını sanmıyorum" dedi ve ekledi:

"Başbakan açıklama yapmadı. Eğer Başbakan Tayyip Erdoğan Dışişleri Bakanı'nın tonunda açıklama yaparsa yukarı yönlü hareket olmaz. Sert mesaj vermekte, ABD ve Avrupa da kaçınacaktır. Çünkü Ortadoğu çok kritik bir süreç içinde. İran'la nükler görüşmeleri yapılacak. Bu nedenle doların 2.15 seviyesini aşmasına izin verileceğini sanmıyorum."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »