23 Temmuz 2018, Pazartesi

Karadeniz bu yıl da 'hamsi kokacak'

12. Ereğli Hamsi Festivali'nde 650 mangal ve 3 bin ızgarayla vatandaşlar 40 ton hamsi pişirecek.

14 Kasım 2013 Perşembe 22:17
Karadeniz bu yıl da 'hamsi kokacak'

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde düzenlenecek ''12. Ereğli Hamsi Festivali''nde yaklaşık 40 ton hamsi ücretsiz dağıtılarak mangallarda pişirilecek.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık yaptığı açıklamada, festivalle ilgili hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını belirterek, 40 ton civarında hamsinin mangalda pişirilerek kokusunun tüm Karadeniz'i saracağını söyledi.

Festivalde sanatçı Volkan Konak'ın konser vereceğini anlatan Posbıyık, "Festivalimiz için hazırlanan 650 mangal ve 3 bin ızgarayla vatandaşlar 40 ton hamsi pişirecek. Ekmeğimiz, helvamız, suyumuz ve soğanımız da hazır. Ayrıca, özel bir ekiple anlaştık, hamsili pilav, hamsili çorba ve ekmek arası balık dağıtımı da yapılacak. Etkinliklerimizin çok büyük bir ilgi göreceğini umut ediyorum” diye konuştu.

Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Baki Kara da mangalların belediye atölyesinde hazırlandığını dile getirerek, çalışmaların son aşamaya geldiğini kaydetti.

Festivalinin ilkinin yapıldığı 22 Aralık 2002'de dünyanın en uzun mangalı rekor denemesi yapılmış, 1600 metre uzunluğundaki mangalın 24 Haziran 2004'te onaylanarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi dolayısıyla Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a ''Dünyanın En Uzun Mangalı Rekoru'' sertifikası verilmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »