Karadeniz PKK’ya kabus oldu

Doğu ve Güneydoğu’da uğradığı başarısızlıkları gölgelemek, bölgede 12 Eylül öncesinden kalan sol tabanı harekete geçirmek, dini inanç ayrılıklarını körüklemek ve bölgeye terör korkusu salmak amacıyla Karadeniz’e sızmaya çalışan terör örgütü PKK’nın hayalleri kabusa dönüştü.

1 Ekim 2016 Cumartesi 15:29
Karadeniz PKK’ya kabus oldu
Bölgeye ilk olarak 1993 yılında gelen, bu süre içerisinde PKK, TDP, KONGRA-GEL, KADEK isimleriyle faaliyet gösteren, çoğu zaman DHKP-C ve TİKKO terör örgütlerinden lojistik destek alan terör örgütünün Karadeniz hayali Ordu’nun Mesudiye ilçesinde 6 teröristin etkisiz hale getirilmesiyle yine başarısızlıkla sonuçlandı.

Son olarak Türkiye'de faaliyet gösteren yasa dışı 10 örgütün birleşerek oluşturduğu Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) adıyla eylemler gerçekleştiren bölücü terör örgütüne karşı sürdürülen operasyonlarda yaklaşık 25 yıl içerisinde defalarca sızma ve taban oluşturma amacıyla gönderilen 60’a yakın teröristin 45’i öldürülürken, 5’i sağ ele geçirildi. Diğerleri ise çareyi kaçmakta buldu. Yine bu süre içerisinde terör örgütünün yaptığı eylemlerde 25 güvenlik görevlisi şehit olurken, 24 güvenlik görevlisi yaralandı. Yine bu süre içerisinde 9 sivil vatandaş hayatını kaybederken, 9 sivil ise yaralandı.

Terör örgütü bölgeye ilk 1993’te geldi
PKK terör örgütünün Karadeniz’e sızma faaliyetleri ilk olarak 1993 yılında ‘Kuzeye İlerleyiş’ adı altında başladı. PKK’lı teröristler Karadeniz’de ilk olarak 1994 yıllarında görüldü. Örgüt o dönemde Karadeniz’e açılma planını "TC’nin Karadeniz’in etnik zenginliğinin üzerine döktüğü betonu kırarak altındaki etnik zenginliği ortaya çıkaracağız" sözleriyle açıkladı. Terör örgütü bu açılım için bölgede daha önceden faaliyette bulunan diğer sol örgütlerle işbirliğine gitti. DHKP-C ve TİKKO ile anlaşma yaparak bu örgütleri taşeron olarak kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »