Karadeniz'de balıkta yeni av sezonu başladı

Ordu ve Giresunlu balıkçılar, sezon başlangıcı olan 1 Eylül'ün Kurban Bayramı'na denk gelmesi ve hava şartlarının olumsuz gitmesi nedeniyle sezona gecikmeli başladı.

4 Eylül 2017 Pazartesi 18:52
Karadeniz'de balıkta yeni av sezonu başladı
Ordu Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Birol Koçak, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, bayram nedeniyle balıkçıların bir kısmının denize  birkaç gün geç açıldığını söyledi.

Ava başlayan balıkçıların kıyıya az sayıda balıkla döndüğünü anlatan  Koçak, "Kurban Bayramı nedeniyle balıkçılarımız denize birkaç gün gecikmeli  çıktı. Bazı balıkçılarımız ise son hazırlıklarını tamamlıyor. Sezonun kötü  başladığını söyleyebilirim. Palamut, istavrit ya da herhangi bir balık çeşidi  fazla görünmüyor. Balıkçılarımız denizden eli boş dönüyor. Büyük ve küçük  tekneler için durum aynı." dedi.

Koçak, balıkçının her zaman umutla bir beklenti içerisinde olduğuna  işaret ederek, "Bugün olmaz, yarın olur" düşüncesiyle güzel bir sezon geçirmeyi  istediklerini dile getirdi.

Bazı balıkçıların ise bayramın bitmesiyle bu gece ya da yarın  avlanacağını belirten Koçak, tüm balıkçılar için bereketli bir sezon diledi.

"BEKLENTİMİZ BOL VE BEREKETLİ OLMASIDIR"

Kumbaşı Balıkçı Barınağı'nda balıkçılık yapan Serkan Karadeniz ise  hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini ve yarın denizde olacaklarını aktardı.

Kurban Bayramı ile yeni av sezonunun aynı tarihe gelmesiyle denize geç  çıktıklarını vurgulayan Karadeniz, şöyle devam etti: "Beklentimiz sezonun bol ve bereketli olmasıdır. Bereketli bir sezon  olacak gibi görünüyor. Beklentimiz bol para kazanmak, insanların da ucuz fiyattan  balık yemeleridir. Bu sezon en bol hamsi olacak gibi görünüyor. Numuneleri  denizde var. Palamut geçen seneki gibi bereketli olmayacak gibi gözüküyor."

"HAMSİDEN GÜZEL BEKLENTİMİZ VAR"

Altınordu ilçesinde balık satışı yapan Mustafa Dönek de yeni sezonla  birlikte palamut, istavrit, barbunya gibi çeşitlerin tezgahlarda yer aldığını  aktararak, "Balık çeşitliliği az. Palamut ise çok az avlanıyor. İlerleyen  tarihlerde balık olur. İstavritin kilosu 10 liradan satılıyor. Palamudun çifti  15, küçükleri ise 4 tane 10 lira. Palamut yok, hamsiden güzel beklentimiz var.  Palamut olmadığı zaman hamsi olur." ifadelerini kullandı.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, balıkçıların  dünden itibaren avlandığını dile getirdi.

Karadeniz'in doğu bölgelerinin şu anda av için verimsiz olduğuna  dikkati çeken Arslan, "Palamut çok az avlanıyor, denize açılan balıkçılar  durumdan memnun değil. Tezgahlara baktığınızda da zaten durumu görebiliyorsunuz.  Palamut çok az var. İstavrit ve mezgit de az olmasına karşın yine de tezgahta yer  alıyor." diye konuştu.

Arslan, palamudun batı bölgesinden doğuya gelmesini beklediklerini  belirterek, "Önümüzdeki günlerde av miktarının artmasını bekliyoruz, temennimiz  bu yönde, inşallah artış olur." dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »